Mennyire hitelesek az IoT-jóslatok?

Mennyire hitelesek az IoT-jóslatok?

Mennyire hitelesek az IoT-jóslatok?

gyártás

2 perc

Egyes korai előrejelzésekben még 50 milliárdra becsülték a csatlakoztatott eszközök darabszámát 2020-ra, most azonban úgy tűnik, ez korántsem lesz ennyi.

Hans Vestburg, az Ericsson korábbi vezérigazgatója az elsők között mondta ki ezt a számot még 2010-ben, a cég részvényeseinek tartott előadása során. A következő évben, Dave Evans, aki akkoriban a Ciscónak dolgozott, már tanulmányában is ugyanilyen mennyiségű okoskészülék meglétét vetítette előre. Aztán később kiderült, hogy ez még mind semmi, az IBM 2012-es előrejelzésében ugyanis már 1 billiós darabszámot vizionált 2015-ig bezárólag.

Később aztán kiderült, hogy szó sincs ilyen mennyiségről, ennek megfelelően a várakozások is jelentősen módosultak: Evans, a Stringify társalapítója és technológiai vezetője most már „csupán” 30 milliárd intelligens készülékre számít 2020-ig, az Ericsson pedig 28 milliárdra csökkentette becslését. Más vállalatok is hasonlóan gondolkoznak: az IHS Markit 30,7, a Gartner 20,8, az International Data Corporation pedig 28,1 milliárdos mennyiséget prognosztizál.

Azt, hogy az 50 milliárdos volument igencsak nehéz lenne négy éven belül elérni, a jelenlegi adatok is alátámasztják, 2016 harmadik negyedévében ugyanis 6,4 milliárdos darabszámnál járunk, bár nincsenek benne az okostelefonok, a tabletek és a számítógépek – az IHS Markit ezekkel együtt 17,6 milliárdra becsüli a jelenleg használt, internetre kapcsolódó IoT-eszközök számát.

Peter Middleton, a Gartner kutatási igazgatója úgy véli, az ilyen előrejelzések célja egyfajta „piaci hatékonyság” létrehozása, ezzel segítve a vállalkozásokat, hogy megfelelő döntéseket hozhassanak arról, milyen területre érdemes belépniük, és hogy megfelelően tájékoztathassák befektetőiket arról, hova is érdemes beruházniuk.

Ezzel együtt a mennyiség konkretizálása mindig veszélyes. Vernon Turner, az IDC vezető elemzője szerint sem érdemes ezeket szó szerint venni, inkább egyfajta iránymutatásként érdemes tekinteni rájuk, anélkül, hogy a konkrét számadatokra koncentrálnánk.

Természetesen, mint mindennek, ennek is megvan a maga oka. Az ilyen típusú elemzések felállításakor sok cég a gyártóktól származó éves értékesítési adatokból indul ki, amelyek viszont sokszor félrevezetők lehetnek, hiszen nem derül ki belőlük, hogy mikor van szó tényleges új eladásról, és mely esetekben arról, hogy a felhasználó egyszerűen csak lecseréli a megunt/kidobott terméket.

Az viszont biztos, hogy a csatlakoztatott készülékek darabszámának növekedésével egyre több kihívással kell majd szembenézni, hiszen biztosítani kell ezek megfelelő védelmét, nem beszélve a hatalmas mennyiségű e-hulladék kezeléséről – akár 50, akár csak 20 milliárdról van szó.

Forrás: IEEE Spectrum