Szenzorok és drónok vigyáznak a koalákra

Szenzorok és drónok vigyáznak a koalákra

Szenzorok és drónok vigyáznak a koalákra

közszolgáltatás

2 perc

Speciális szenzorokkal követik nyomon az Ausztrália jelképének számító erszényes állatok mozgását és egészségi állapotát, a drónok pedig a számlálásukban segítenek. Vannak olyan területek, ahol a veszélyeztetett fajok közé sorolják, komoly problémát jelent, hogy a természetes élőhelyük rohamosan csökken.

A tervezést az ausztrál LX Design vállalta, mely Internet of Things (IoT), illetve Machine-to-Machine (M2M) területen dolgozik évek óta, és egy helyi program keretében dolgozták ki a koalakövető rendszert. A néhány éve induló projektben a Telit londoni technológiai vállalatcsoport fejlesztései segítették a céget.

M2M-hálózat a fókák jövőjéért

A koalákat egyébként a természetben igen nehéz észrevenni, a vadonban a legtöbbször magasan a fák tetején gubbasztanak, foltos bundájuk pedig tökéletes az ágak sűrűjében az álcázásra. Megszámlálásukban segíthet a Queenslandi Műszaki Egyetem kutatóinak találmánya, a drónokra szerelt hőérzékelő kamera is, mellyel a fák közt megbúvó állatokat is könnyen meg lehet találni, így jobban követhető a populáció nagysága.

Természetes élőhelyük ugyanis a városok terjeszkedései miatt és a turisták folyamatos zavarása miatt egyre csökken. Az is komoly problémát jelent, hogy a korábban elszigetelt területeknek számító helyeket már mindenhol aszfaltutak hasítják ketté, és figyelemfelkeltő adat az is, hogy egy év alatt a nemzeti 100 ezres populációból négyezer kutyák áldozatául esett vagy autó ütötte el őket. Az ökológusok szerint pedig még nagyobb problémát jelent, hogy az élelem jóval kevesebb koalának elég.

Épp ezért az Ausztrál Koala Alapítvány még 2014-ben az önkormányzatok mellett már a technológiai vállalatokat is megkereste, hogy a rendelkezésre álló eszközökkel hogyan fordíthatóak vissza a negatív tendenciák. Ezeket a speciális igényeket az LX nyomkövető szolgáltatása teljesítette. 

A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy az állatok pihenéskor teljesen összegubóznak, és az állukat a mellkasukba rejtik, így egy általános nyakörv nem használható, hiszen az akadályozná a koalát a szokásos mozgásukban. Elektronikai oldalon a valós idejű információközlés, a pontos helymeghatározás, az aktivitás követése, a súly és a méret folyamatos vizsgálata és az akkumulátor élettartamának kitolása volt a legnagyobb feladat, amit a fejlesztők sikeresen megvalósítottak. 

A választás végül az akkori projektben a Telit GSM HE910 érzékelőkre esett, elsősorban a kis méret, az alacsony energiafogyasztás, és a pontos, 2,5 méteren belüli helymeghatározói képesség miatt. A készüléket a koalák hátára, felülre rögzítik. Az eszköz az állatorvosi személyzetet folyamatos GPS-koordináta adatokkal látja el. Így már csak az állandó jó minőségű kapcsolatot kell garantálni, és a nyomkövetőt viselő koalák megfigyelése sokkal könnyebbé válik.

Forrás: IoT Now