Vízszámla: akár egy év alatt megtérülhet az okosmérés!

Vízszámla: akár egy év alatt megtérülhet az okosmérés!

Vízszámla: akár egy év alatt megtérülhet az okosmérés!

közszolgáltatás

22 perc

Több békásmegyeri panelházban telepítettek M2M-technológiával felszerelt vízórákat. A beruházás által nemcsak pontosabbá vált a fogyasztás követése, de az esetleges csőtörésekről is riasztást kapnak a lakók.

A teljes adást itt hallgathatja meg:

Az M2M Zóna rádióműsor vendége: Sallay László, az M2M Rendszerház kereskedelmi vezetője.

Közel 4000 darab vízóra, 50 kilométer vezeték

A szakértő a fejlesztés adatairól az interjúban elmondta, hogy egy átlagos panellakásban kettő vagy négy vízóra található. A szóban forgó három darab úgynevezett szalagház tízemeletes épület (nyolc-nyolc lépcsőházzal, emeletenként három lakással) és két darab egylépcsőházas, tízemeletes „toronyház” (szintenként 10 lakással) közel 4000 darab vízórát jelent.

A társasházaknak a hagyományos vízórák manuális leolvasásával rengeteg problémájuk adódott. Sokszor a tulajdonosok csak a faliújságra tűzték ki a havi fogyasztást, az adatok nem voltak pontosak, illetve az is gondot jelentett, hogy sokan be sem engedték a leolvasót a lakásba.

Így amikor másfél éve elérkezett a vízóracsere törvényben meghatározott időpontja, akkor a lakószövetség úgy döntött, hogy okosmérőórákat szerelnek be a hozzájuk tartozó panelházakba. A lakók a vezeték nélküli rendszer helyett az akkor költséghatékonyabb beruházásnak számító vezetékes változatot választották. A fejlesztés során beszerelték az új, impulzus jeladóval ellátott mérőórákat, illetve kiépítették az összesen körülbelül 50 kilométer hosszú kábelhálózatot is.

Az M2M-rendszer előnyei

A társasházaknál korábban az is problémát jelentett, hogy amikor az összegyűjtött fogyasztási adatokat összevetették a központi főmérővel, mindig jelentős volt az eltérés – a diktálási hibák, illetve hiányosságok mellett ez az ellenőrizetlen kerti csapokra és a lépcsőházi vizesblokkokra volt visszavezethető.

A Machine-to-Machine (gépek közötti adatkommunikációt biztosító) rendszerben azonban minden vízvételi pontot felszereltek egy külön mérőegységgel, így a továbbiakban automatikusan történik az adatküldés, és sokkal ritkábban fordulhatnak elő ismeretlen eredetű fogyasztások.

Az intelligens mérőrendszer fél év alatt kiismeri a vízfogyasztási szokásokat, ezt követően pedig gyorsan érzékeli a kiugróan magas eltéréseket. Ezáltal riasztást küldhet a lakóközösségnek, ha valahol a ház alatt található a csőtörés, de akár konkrétan az ingatlantulajdonosnak is, ha egy lakás közelében érzékeli a hibát. A fogyasztók saját online felületen azt is beállíthatják, ha elutaztak, ezen idő alatt, ha a rendszer bármilyen – akár csak tízliternyi – fogyasztást érzékel, akkor szintén értesítést küld, hiszen feltételezhető, hogy szivárgás van szó.

A további részletekről hallgassa meg a Trend FM műsorát!