Hogyan formálja át a világot az IoT?

Hogyan formálja át a világot az IoT?

Hogyan formálja át a világot az IoT?

még több IoT

3 perc

Ahogy a technológiai újítások többsége, az Internet of Things sem tökéletes, számos felmerülő kérdésre még nem érkezett válasz, de a változás már elkezdődött.

Amikor a tudományos gondolkodásban paradigmaváltás következik be, akkor egyfajta logikai ugrásról szokás beszélni – a Dolgok Internete (Internet of Things, IoT) esetén is ilyesmiről van szó, csak itt az „ugrás” az internet szintjén valósul meg. A kétdimenziósan összekapcsolt kommunikációs hálózat háromdimenziós, többszörösen csatlakoztatott „dolgok” és emberek rendszerévé fejlődik. Emberekről azért lehet beszélni, mert végső soron mindez valójában rólunk szól, az emberek és a gépek kölcsönhatásának köszönhetően eddig nem látott, új típusú együttműködés valósulhat meg.

Adatvezérelt szolgáltatások

Az új technológiai fejlesztések fő hajtóerejét az adatok adják – gyűjthetőek, elemezhetőek, meg lehet osztani és fel lehet használni. A tudás hatalom, a Dolgok Internete révén pedig az emberek valóban hasznos és használható információkhoz juthatnak, ezzel pedig mindenki csak nyerhet. Ráadásul mindez nemcsak az üzleti szektorra hat pozitívan, hanem a mindennapi életet is átalakíthatja.

A Dolgok Internetében ott rejlik a lehetőség, hogy megváltoztassa a mérések előállításának, kommunikációjának, elemzésének és felhasználásának módját, ennek előnyeiből pedig iparágak sokasága is profitálhat.

Nézzünk néhány konkrét példát:

Okoseszközzel az utak biztonságáért

Digitalizált közlekedés: az AIG által készített Internet of Things: Evolúció vagy forradalom? című tanulmányában egyebek közt arról is szó esik, hogy az „okos” megoldások mérsékelhetik a halálos közlekedési balesetek számát.

Az Olea Sensor Networks szenzorokkal ellátott biztonsági öve például elemzi a különböző életfunkciókat, a méréseket pedig Bluetooth-on keresztül továbbítja a felhőbe. Az intelligens adatelemző módszerek további előnye, hogy a részletes információknak köszönhetően a biztosítók személyre szabott ajánlatokat adhatnak ügyfeleiknek.

Egészségügy: az apró szenzoroknak köszönhetően gyorsabb és részletesebb diagnózisok állíthatóak fel, az orvosok az összegyűjtött és előre elemzett adatoknak köszönhetően még időben (vagy legalább a jelenleginél jóval korábban) ismerhetik fel a bajt. Mindez szintén hozzájárulhat a testre szabott biztosítási csomag kialakításához, így maga az egészségügyi ellátó- és szolgáltatórendszer is hatékonyabbá tehető.

Repüléstechnika: a Plane Crash Info portál gyűjtése alapján a repülőgép-szerencsétlenségek leggyakoribb oka a pilótahibában keresendő, így minden olyan fejlesztés hasznos lehet, melynek révén ennek esélye csökkenthető. Példának okáért érzékelők segítettek annak a pilótának, akinek a gépe még 2009-ben feltehetően madarak ütközött. Mivel azonnal meg tudta osztani a szükséges adatokat a karbantartókkal, még időben sikerült megakadályozni, hogy a történet katasztrófával végződjön: a gép végül a jeges Hudson folyón landolt és senki sem sérült meg komolyabban.

Az adatgyűjtés árnyoldala

Életveszélyes hackertámadások – Már az otthonunkban is

A Dolgok Internete hátránya ugyanaz, mint az előnye: a hatalmas mennyiségű adat. Ha ezek nem megfelelő kézbe kerülnek, annak akár súlyos következményei lehetnek. Az AIG tanulmánya szerint egyelőre nem áll rendelkezésre olyan törvényi háttér, mely megfelelően szabályozná az IoT-eszközökhöz köthető személyes információk gyűjtését és felhasználását – márpedig mielőbb szükség lesz az adatvédelmi és biztonsági háttér kialakítására.

Forrás: ReadWrite