IoT: ezek a legnagyobb kihívások az iparban

IoT: ezek a legnagyobb kihívások az iparban

IoT: ezek a legnagyobb kihívások az iparban

még több IoT

4 perc

Bár a digitális világ minden kétséget kizáróan forradalmi változások elé néz, a Dolgok Internete továbbra is egy nagyon töredezett piacot foglal magában.

A legfrissebb elemzések szerint a Dolgok Internetének (IoT: Internet of Things) növekedési üteme a jelenlegi tízszeresére gyorsul a mostani év és 2020 között – az optimista előrejelzések alapját a piac mérete és az egymással kommunikáló készülékek számának erőteljes bővülése képezi. Az IoT-technológiák átvétele valamennyi szektorban jelentős előrelépést hoz, – legyen szó akár a fogyasztók köréről vagy a Dolgok Internetének ipari felhasználásáról – ezzel gyakorlatilag határtalanná válnak az összekapcsolt világ által kínált lehetőségek.

Soha nem látott lehetőséget rejt az M2M és az IoT >>A digitális világ tehát vitathatatlanul érdekes jövő elé tekint, de azt is érdemes hozzátenni, hogy a Dolgok Internete továbbra is egy nagyon töredezett piacot foglal magában. Ez elsősorban az iparági alkalmazásoknál érhető tetten; hiszen a különböző szektorokban eltérő biztonsági, technológiai, illetve kommunikációs megoldásokra van szükség, míg a napi munkamenet is iparáganként változik. Az olaj-és gáztermelő cégeknek például biztosan teljesen más igényei vannak, mint egy gyártó vállalatnak vagy mondjuk egy városi önkormányzatnak. A rengeteg különbség ellenére azonban egyetlen vezérfonál mégis átszövi a rendkívül tarka iparági IoT-mintázatot, mégpedig a vezeték nélküli hálózatok.   

Ha a Dolgok Internetéről beszélünk, akkor a legtöbben adatokra és készülékekre gondolnak, illetve, hogy ezek mily elválaszthatatlanul kapcsolódnak egymáshoz, de a háttérben megbúvó koncepció leglényegesebb eleme akkor is a gépek közötti kommunikáció (M2M – machine-to-machine). Az eszközök közötti adatáramlást biztosító vezeték nélküli megoldások nélkül az M2M, ebből következően pedig a Dolgok Internete sem létezne. Végül is egyetlen okoskészülék sem számít túl intelligensnek, ha nem rendelkezik valamilyen beépített kapcsolattal. A vezeték nélküli technológiáknak tehát az egész IoT és M2M ökoszisztémában jelen kell lenniük – úgy is fogalmazhatnánk, hogy ez a ragasztó, amely a rendszer minden elemét egymáshoz tapasztja. 

„Az M2M és az összekapcsolt világ alapjául szolgáló hajtóerő minden kétséget kizáróan a modern kommunikációs technológia” – hangsúlyozta Sam Lucero, az IHS vezető elemzője. A szakértő szerint a mobilitás, a termelékenység, illetve a földrajzilag különböző helyeken található erőforrások összekapcsolása mind jól példázzák, hogy a vezeték nélküli technológia milyen alapvető eszköz lehet az üzleti stratégia kialakításakor. 

IoT: elérkezett az új virágkor hajnala >>Az összekapcsolt eszközök tehát voltaképpen a folyamatok automatizálását, az adatgyűjtést és a távoli irányítást teszik lehetővé – amire számos vállalat szolgál kiváló példával, mint például a FreeWave Technologies. A társaság immár 21 éve tervez, gyárt és szállít M2M kommunikációs megoldásokat, hogy lehetővé tegye a legnagyobb kihívást jelentő ipari IoT alkalmazásokat is; kezdve a Mount Everest csúcsaitól a texasi olajmezőkig, de meg lehet említeni még az amerikai hadsereget, illetve a világ néhány legnagyobb gyártóvállalatát is.

A 2014-es esztendő egy fontos mérföldkő volt emellett a Coloradóban található Boulder innovációs vállalat számára is. A társaság ugyanis az előző évben dobta piacra díjnyertes WavePoint platformját; a sokoldalú és rendkívül gyors vezeték nélküli hálózati felület egyebek között ipari információk cseréjét teszi lehetővé akár nagy távolságokra is, egy szintre hozva az M2M-et, a szélessávot, illetve a SCADA rendszeréhez tartozó alkalmazásokat. Az előző hónapban a FreeWave szintén bemutatta WaveContact termékcsaládját, amelyet különféle iparágakban lehet használni a készülékek távoli irányításához, illetve veszélyes helyszíneken.

„Az a célunk, hogy egy olyan világot hozzunk létre, ahol a Dolgok Internetének átvétele semmi erőfeszítésbe nem kerül, azáltal, hogy az M2M-technológiákkal ellátott készülékek a világ bármely pontjáról képesek egymás között továbbítani az adatokat.” – hangsúlyozta a FreeWave Technologies vezérigazgatója, Kim Niederman. 

A vállalat az előző évben ezen kívül számos egyéb fejlesztést is végrehajtott:

  • Mexico Cityben beüzemeltek egy kifinomult M2M hálózatot, amely több mint 27 millió lakost szolgál ki a helyi okosváros program keretében
  • Megállapodást kötöttek egy amerikai olaj-és gáztermelő vállalattal több, mint 3 ezer vezeték nélküli M2M-kommunikációs modul felszereléséről
  • A távirányítású légi irányítási rendszerekben a lerepült órák száma tavaly meghaladta a 2 milliót
  • Hat fontos iparági elismerésben részesültek, emellett felkerültek az Onalytica top100-as listájára, amely az M2M elterjedését leginkább előmozdító és befolyásoló vállalatok névsorát tartalmazza

Ezek a mérföldkövek természetesen nem csupán a FreeWave sikereit jelzik, de azt is, hogy az M2M és IoT fő hajtómotorja a vezeték nélküli technológiák és az egymással kommunikáló eszközök további térhódítása lesz.

Forrás: M2M Now