IoT: tovább kell feszegetni a határokat

IoT: tovább kell feszegetni a határokat

IoT: tovább kell feszegetni a határokat

még több IoT

4 perc

Bár a Dolgok Internetének csillogó világa számtalan lehetőséget és előnyt kínál, a fejlesztő vállalatoknak biztonsági és adatvédelmi kihívásokkal is szembe kell nézniük.

A Dolgok Internetének ötlete talán ma még újdonságnak tűnik, de az egymással összekapcsolt gépek már régóta jelen vannak a különféle iparágakban. Számos gyártó cég, közszolgáltató és olajvállalat alkalmazza finomítóinál az egymáshoz csatlakozó készülékeket már nagyjából 2 évtizede, hogy nyomon kövesse a napi működést és távolról irányítsa a folyamatokat. A Cisco Systems becslése szerint viszont ezen rendszerek csupán 2 százaléka csatlakozik az IoT-hez (Internet of Things), vagyis óriási potenciál rejlik az úgynevezett barnamezős szektorokban, ahol már léteznek az összekapcsolt megoldások, de egyelőre nem jelennek meg a világhálón.

A gépek közötti kommunikációra épülő rendszerek többnyire megbízhatóak, rugalmasak és úgy tervezték őket, hogy hosszú ideig működőképesek legyenek. A technológiák zöme azonban speciálisan egy munkafolyamat megkönnyítését szolgálja egy adott vállalkozásnál, vagyis egy okos megoldásból egyetlen másik társaság sem tud profitálni. Arról pedig nem is beszélve, hogy ez a fogyasztókat is egyetlen szolgáltatóhoz köti, hisz a különféle rendszerek között nem nagyon van átjárás. A gyártók így viszont egy viszonylag szűk felhasználói kör számára terveznek és állítanak elő termékeket.

Dolgok Internete: így váltsa valóra új ötleteit >>A Dolgok Internete azonban alapjaiban forgatja fel ezt a rég kialakult rendet. Az Iot ugyanis az internet protokollra épül, hardverek, szoftverek, illetve innovatív távközlési technológiák horizontális hálózatát foglalja magában, amelyben több különböző vállalat megoldásai is megjelenhetnek. Ez rengeteg új lehetőség előtt nyitja meg a kapukat, nem mellékesen pedig hatalmas költségmegtakarítással is jár. A kisebb méretű és olcsóbb hardverek forradalmasították a chipgyártást, és ez vált a változás egyik fő motorjává. Bár a felhasználást sokszor korlátok közé szorították a költségek, az M2M-technológiát fejlesztő cégeknek egyre kevésbé kell emiatt aggódniuk.

A vállalatoknak ráadásul napjainkban már sokkal rugalmasabb eszközei vannak az összegyűlő adatok elemzésére és más forrásokkal való összevetésére. A felhő alapú szolgáltatások például egészen új lehetőségeket kínálnak az összekapcsolt készülékek területén. Ennek egyik egyszerű példája a fűtési, légkondicionáló és szellőzési berendezésekkel foglalkozó HVAC esete. A vállalat szerelői korábban minden alkalommal felmásztak a házak tetejére, hogy beszerezzék az eszközből származó adatokat, a cég azonban különféle szenzorokkal látta el berendezéseit, így azok automatikusan továbbítják az információkat az internetre és összevetik az időjárási előrejelzéssel is.

A szélessávú, gyors mobilhálózatok szintén kiterjesztették a lehetőségek határát. A múltban például az olaj- és gázvezetékeket ellenőrző cégek csupán a csövekbe szerelt érzékelőkre hagyatkozhattak, amelyek a helyi hálózatot vették igénybe. Ez a rendszer azonban egyszerre pusztán néhány bájt adatot tudott továbbítani, vagyis SMS küldésnél többre nem nagyon volt alkalmas. A 3G-s hálózat viszont lehetővé tette, hogy olyan érzékelőket üzemeljenek be, amelyek megmutatják, ha a csőrendszer egy pontján szivárgás keletkezik. A 4G-s technológia pedig azt is megengedi, hogy távolról bekapcsoljanak egy kamerát, amelyen jól látható a megrongálódás.

A hóbortos ötletek is tarolnak a Dolgok Internetén >>De bármennyire is ígéretesek ezek az új technológiák, a digitális világra történő átállás bizony korántsem ígérkezik zökkenőmentesnek. Valamennyi fejlesztésbe kezdő vállalatnak szembesülnie kell a biztonsági és adatvédelmi kockázatokkal, amelyek a Dolgok Internetéhez kötődnek, illetve a megnövekedett felelősséggel, amelyet a létrejövő hatalmas mennyiségű adat kezelése jelent. Természetesen már most is rengeteg szolgáltató – például a General Electric, az IBM és a Cisco – dolgozik azon, hogy áthidalja a biztonság és megbízhatóság között tátongó szakadékot, erőfeszítéseik gyümölcse viszont csak később érhet be.

Azok a vállalatok, amelyek hagyományosan több különféle rendszert használtak a munkafolyamatok ellenőrzésére, irányítására és a szállítás megszervezésére, az adatok tárolását sokszor informatikai megoldások nélkül bonyolították. Ezek a rendszerek tehát saját magukat irányították és a keletkező információkat ezután egy speciális konzolon őrizték. Napjainkban azonban mindez teljesen elavultnak tűnik a Dolgok Internetének, a felhő alapú szolgáltatásoknak vagy a tömegcikké váló chipeknek köszönhetően, vagyis a cégeknek is igazodniuk kell az új, „bonyolult táncrendhez”. A gépek közötti kommunikáció tehát hatalmas potenciált jelent a fejlesztésben élen járó társaságoknak, az új technológiák bevezetése azonban gondos előkészítést igényel.

Forrás: PCWorld