M2M-technológia a múzeumokban

M2M-technológia a múzeumokban

M2M-technológia a múzeumokban

még több IoT

21 perc

A műtárgyvédelemben is egyre fontosabb szerephez jutnak a Machine-to-Machine – gépek közötti – megoldások, így a valós idejű mérések és adatküldések is.

A teljes adást itt hallgathatja meg:

Az M2M Zóna rádióműsor vendége: Szabó Tibor, a Kern Communications Systems Kft. üzletfejlesztési vezetője.

A cég elsősorban ipari mobil adatátvitellel és M2M-megoldásokkal foglalkozik. Az elmúlt néhány évben azonban új területek felé is nyitottak, így például elkezdték a múzeumi szenzoros adatmérést.

Szigorú szabályok

„Egy műtárgy esetén nagyon pontos előírásokat kell teljesíteni: például a festményeknél, fotóknál a túl száraz levegő miatt szétválhatnak a rétegek, míg a párás levegőtől penészesedhetnek. Ugyanígy a túl hideg vagy a túl meleg levegő, illetve a megengedettnél gyorsabb hőmérsékletváltozás olyan folyamatokat indíthat be, amelyek akár tönkre is tehetik a műalkotást” – sorolta Szabó Tibor.

Hozzátette: természetesen fontos, hogy a műtárgyakat a galériákban megnézhessék az emberek, de a látogatók ezzel együtt további problémákat okozhatnak. Például a hirtelen beáramló tömeg nemcsak a hőmérsékletet emeli, hanem a légzés során szén-dioxidot juttat a levegőbe, ez pedig a párával keveredve szénsavként szintén káros hatással lehet.

Fontos tehát, hogy ezeket a paramétereket folyamatosan mérjék, és olyan berendezések is szükségesek, amelyek képesek az állandóan változó körülményeket – különböző készülékek vezérlésével – megfelelő szinten tartani.

Kézi mérések helyett

Korábban a méréseket a restaurátorok gyakran kézi műszerekkel végezték és füzetbe jegyezték fel az eredményeket. A modern szenzortechnológia viszont ennél sokkal pontosabb és sokkal nagyobb mennyiségű adatgyűjtésre képes, továbbá a begyűjtött információkat azonnal továbbítja a kihelyezett párátlanító-párásító, hűtő-fűtő berendezésekhez is.

„A műalkotások legnagyobb részét ráadásul raktárakban tárolják. Itt viszont jóval körülményesebb a kézi mérések elvégzése, hiszen ehhez a tárolókat fel kell nyitni, ami eleve ellehetetleníti a pontos mérést, mivel a tárló levegője keveredik a környezeti levegővel. Ezen felül számolni kell az emberi hibázási lehetőséggel is, illetve vannak olyan paraméterek, amelyeket hagyományos eszközökkel nem is lehet mindenhol megvizsgálni. A vezeték nélküli szenzorok viszont könnyen elhelyezhetőek a ládákban is, így távolról, a raktár kinyitása nélkül is folyamatosan monitorozhatóak a benti adatok” – összegezte a szakember.

Hallgassa meg a Trend FM-en elhangzott interjút, amelyben arról is szó lesz, hogy az ipari M2M-megoldások honnan indultak, kezdetben mit gondoltak a cégek a wifiről, de arra is kitért az üzletfejlesztési vezető, hogy a múzeumok miként optimalizálhatják a fényterhelést és az energiaszámlát.