Mozivászonról a valóságba – Az M2M és a sci-fi találkozása

Mozivászonról a valóságba – Az M2M és a sci-fi találkozása

Mozivászonról a valóságba – Az M2M és a sci-fi találkozása

még több IoT

3 perc

A science fiction regények és filmek már régóta előrejelzik a technológia fejlődését, sőt néha közvetlen hatással is vannak rá. Nézzük most a közelmúlt egyik filmalkotását, mi az, ami valóra vált az elképzelésekből, és mi az, ami nem teljesen.

A 2002-es Különvélemény eleve egy olyan technológiát helyezett a film középpontjába, amely még nem létezik. A rendőrség egy új alosztálya előre látja a bűntényeket, mielőtt megtörténnének, így egy speciális csapatnak lehetősége van letartóztatni az elkövetőket, akik még semmi kárt nem okoztak.

A filmet már a megjelenésekor dicsérték pontos előrejelzései miatt, hiszen sok bemutatott technológiai újítás akkor még elképzelhetetlenül futurisztikusnak tűnt, mostanra pedig valósággá váltak. Íme, a három legszembeötlőbb!

Kesztyűvel irányított adatok

A film legelején a főszereplő Tom Cruise hatalmas üvegképernyő előtt állva egy speciális kesztyű segítségével tologatja a megjelenő képeket, videókat, három ujjának mozdulataival visszatekerve, megállítva, belenagyítva.

Így vezényelheti az eszközeit

Érdekes, hogy mára ezt a technológiát nem csak megvalósult, hanem a feltalálók tovább is miniatürizálták. Több különböző megoldás létezik már az üvegre vetítésre, viszont érdekesebb a háromujjas, gesztusok segítségével vezérelt kesztyű.

Ezeket ugyanis az olyan fejlesztőcsapatok, mint például a Nod, jelentősen továbbgondolták. Első okosgyűrűjükkel még csak kevésbé látványosan lehetett irányítani egy prezentációt vagy egy egyszerűbb alkalmazást, a Backspin segítségével viszont akár már egy drónt is vezérelhet pusztán a kézfejének mozdulataival. 

Önjáró autó

A film egyik legérdekesebb húzása volt az önjáró autókkal benépesített város képének első igazán élethű ábrázolása. A filmbéli járművek csak minimálisan hasonlítanak külsőre a mai kocsikhoz, és sokkal inkább egy kerekekkel ellátott lakókapszulához.

Az autók az utakon nagy sebességgel száguldoznak, hiszen mindegyiket a gépek vezérlik. Így bonyolult le- és felhajtórendszerek, sőt, helyenként akár függőleges utak labirintusán képesek maximális sebességgel haladni. Mivel mindegyik jármű pontosan tudatában van a körülötte lévőknek, nem fordul elő baleset. Ez utóbbi állítás persze csak majdnem teljesen igaz, de már ma rengeteg önjáró autó prototípus van, amelyik balesetmentes közlekedésre képes a forgalomban is.

Érdekes gondolatot közvetít az önjáró autók jövőjéről az a jelenet is, amikor a főhős épp a rendőrség elől próbál menekülni. Ekkor a hatóság pontosan tudja, melyik az ő autója, azt azonnal lekapcsolhatja, és visszairányíthatja a központba – neki pedig futva kell továbbmenekülni.

Felmerül tehát a kérdés, hogy milyen hatással lesz a bűnözésre, az autótolvajokra az önjáró autó? Lesz-e ugyanolyan nagy piaca az okosautó-rendszerek feltörésének, mint ahogy manapság is elterjedt az okostelefonokkal? Mennyit ér egy önjáró autók alkotta rendszer, ha arról bizonyos járműveket le lehet választani?

Személyre szabott hirdetések

Egy másik központi eleme a filmnek, amikor a főhős, még mindig a hatóságok elől menekülve, arra kényszerül, hogy átműtesse a szemét. Ebben a világban ugyanis az ellenőrzés és a személyazonosítás az íriszen ellenőrzésével történik, amit köztéri kamerák egész serege figyel.

Később egy jelenetben azt is látjuk, hogy az íriszazonosítás alapján egy bevásárlóközpont boltjai személyre szabott reklámokat mutatnak: a képeken a szempár tulajdonosára helyezik a ruhákat, vagy épp ő fekszik egy napozóágyon az utazási iroda hirdetéseiben.

Az ilyen személyre szabott marketing mára nem áll messze a valóságtól, de szerencsére nincs köze a szemgolyóhoz. Az NFC-technológiának köszönhetően saját azonosítója lehet mindenkinek, akár a telefonján, akár valamilyen okoseszközén, akár a bankkártyáján keresztül. A boltok polcsorai között elhelyezett NFC érzékelők felismerhetik ezeket az azonosítókat, hozzáférhetnek különböző adatokhoz (például hogy a tulajdonosa hol vásárol sokat, milyen termékeket preferál), és ez alapján személyre szabott hirdetéseket mutathat a kijelzőkön, vagy akár telefonos értesítésekben.

Ugyan még továbbra sem létezik hányingerkeltő gumibot, vagy agyhullámblokkoló börtön, de rengeteg mai találmány mutatja a régóta ismert tényt: a sci-fik szerzői sokszor pontosan tudják előrevetíteni a jövőt, akár már olyankor is, mikor az eszközöknek még prototípusa sem létezik.