Első alkalommal nyert pókergép a profi játékosok ellen

Első alkalommal nyert pókergép a profi játékosok ellen

Első alkalommal nyert pókergép a profi játékosok ellen

szórakozás

2 perc

A mesterséges intelligencia történelmet írt azzal, hogy legyőzte az embert pókerben.

A Libratus névre keresztelt mesterséges intelligenciát a Carnegie Mellon Egyetem (CMU) fejlesztői tervezték. A rendszer több mint 1,7 millió dollár értékű zsetonnal nyert a világ négy legprofibb pókerjátékosa ellen, egy 20 napon át tartó, maratoni versenyen.

Hol tart ma a Mesterséges Intelligencia?

Az elmúlt két évtizedben a gépek már megverték az embert sakkban, dámajátékban és a go nevű ősi táblajátékban is. A Libratus győzelme azért jelentős mégis, mert a póker amellett, hogy a szerencsén múlik, a játék alatt számon lehet tartani és meg lehet ítélni a lapok esélyét, vagy figyelni az ellenfelek viselkedését, de nem lehet minden összetevőt előre megjósolni, és arra a programon belül megoldást találni. Ez az egyik fő oka annak, hogy úgy ítélték meg, hogy a gépek a pókerben nem győzhetnek az ember ellen.

„A legjobb mesterséges intelligencia képes a stratégiai gondolkodásra félinformációk birtokában is, és ezzel már felülmúlta a legjobb embereket” – mondta Tuomas Sandholm, az egyetem számítástechnika professzora, aki Noam Brown PhD-hallgatóval hozta létre a Libratust.

A világ minden tájáról érkező cégek már most érdeklődnek az iránt, hogyan használhatnák a program algoritmusát egyéb problémák megoldásához. „Bármilyen szituációban használható, amikor csupán részleges információk birtokában vagyunk, így üzleti tárgyaláson, katonai stratégiáknál, informatikai biztonságnál vagy az orvosi kezeléseknél” – tette hozzá a szakértő.

A Libratus győzelmének egyik fő oka, hogy a gép képes hihetően blöffölni. „A pókerben nem lehet nyerni, ha a játékos nem tud blöffölni” – mondta Frank Pfenning, a számítástechnikai tudományok kar vezetője. Szerinte egy olyan mesterséges intelligencia fejlesztése, amely ilyen sikerrel képes erre, óriási előrelépést jelent a tudománynak, és számos alkalmazásban lehet majd használni. Elképzelhető akár egy olyan jövő is, melyben az okostelefon képes lesz alkudozni is, például autóvásárlásnál.

Dong Kim – a világ egyik legjobb pókerjátékosa – a négy között volt, akik részt vettek a játszmában a Libratus ellen. A 28 éves játékos már korábban is pókerezett a CMU által 2015-ben fejlesztett Claudico nevű hasonló programmal. „Nagyjából a játék felénél jártunk, amikor már tudtam, hogy nem nyerhetünk a gép ellen” – mondta a versenyző. A Claudico elleni küzdelemben a játszma szinte minden napján nyertek. Az idei Texas Hold’em versenyen viszont a négy játékos a 20 napból csupán öt napon át tudott győzni.

Forrás: VentureBeat