Így turbózhatja fel a húsvéti játékokat az okostechnológia

Így turbózhatja fel a húsvéti játékokat az okostechnológia

Így turbózhatja fel a húsvéti játékokat az okostechnológia

szórakozás

3 perc

A mai gyerekek számára a Dolgok Internete (IoT) még izgalmasabbá teheti az ünnepi játékokat.

Húsvét idején a család legkisebbjei a locsolkodás mellett szeretnek különböző keresős játékokat is játszani a kertben. Természetesen ennek az egyszerű változata, hogy a csokitojások el vannak rejtve a bokrok közt, de a technológia segítségével mára ezt is fel lehet turbózni.

SMS-küldő nyulak

Vannak családok, ahol olyat játszanak a gyerekekkel, hogy nem maguk a nyeremények, hanem csak számozott nyuszik vannak elrejtve a fűben. Aki megtalálta mindet, az jutalmat kapott érte. Előfordul ugyanakkor, hogy a játékosok „csalnak”, és a listában végigpipálják, hogy minden számozott állatfigurát megtaláltak.

Ha viszont a nyuszik mobilhálózatra csatlakoznak, akkor az egész játék ellenőrizhetővé válik. Egy feltehetően unatkozó hobbimérnök egy ilyen projekttel állt elő az elmúlt hetekben. Lucy Rogers olyan 3D-nyomtatott játékokat készített, melyek belsejében az olcsón beszerezhető Raspberry Pi számítógép, valamint egy SIM-kártya lapul. Ha a játéknyuszi kap egy SMS-t (az épp megtaláló gyerek telefonjáról), akkor a rászerelt izzó felvillan, ilyenkor az üzenetet azonnal viszonozni is lehet, ha a gyermek megnyom egy gombot az állaton. Így pontosan ellenőrizhető, hogy ki találta meg az adott nyulat.

Nehezítésként akár különböző színűre festett kategóriákat is ki lehet alakítani: a kisebbeknek a könnyebben megtalálható rózsaszínűeket kell keresniük, míg a nagyobbaknak a jól elrejtett zöldeket. Igaz, ez a csavar a régi hagyományos játékoknál is könnyen megoldható.

GPS-szel gazdagított kincskeresés

Hamarosan még pontosabb lehet a helymeghatározás

Ha elég nagy terület áll a rendelkezésre (egy túraösvény vagy egy nagyobb park), akkor akár a geocaching néven is ismert játékot is át lehet alakítani a húsvéti tematika alapján.

Ennek során a résztvevők kis dobozkákat rejtenek el, melyek pontos koordinátáit feljegyzik az internetre, és a céljuk természetesen, hogy minél többet megtaláljanak.

A húsvéti változatban elég egy koordinátát megadni a felderítőknek, akik valamilyen navigációs eszköz segítségével megkeresik az első rejtekhelyet. Itt jutalmak mellett a következő pont koordinátáit is megkapják, és így haladnak állomásról állomásra. A játék elsőre könnyűnek tűnik, de van benne egy csavar is: a GPS-koordináták nem centiméterre pontosak, így csak néhány méterrel a pont közelébe juttatnak el. Emiatt a játékosoknak az adott területen jó eséllyel még tovább kell keresgélniük a csomag pontos helyét – a fák ágai közt vagy épp egy bokorban.

Célra gyártott kütyük és alkalmazások

Aki nem szeretne ilyen bonyolult előkészületeket tenni a keresőjátékokhoz, az egyszerűbb lehetőségekből is választhat. Például elérhetőek a piacon különböző kisebb nyomkövetők, melyek eredeti célja, hogy a gyakran elvesztett kulcscsomókat, pénztárcákat apró Bluetooth-os címke segítségével pozícionálják. Elég néhány ilyen apró szerkezetet elhelyezni az elrejtett tojások mellé, és ezáltal új értelmet kaphat a hideg-meleg játék.

Aki pedig még a csokitojásokat sem szívesen tenné a fűbe (vagy esetleg mániákus Pokemon Go rajongó gyerekeket nevel), annak ajánlható a Gamar által fejlesztett Easter Hunt applikáció. Az appal bárki saját kiterjesztett valóságot hozhat létre, melyben a gyerekeknek előre meghatározott pontokon kell a virtuális tojásokat megtalálniuk, cserébe pedig remélhetőleg igaziakat is kapnak.

Forrás: IBM IoT Blog