Ipar 4.0 és mezőgazdaság: úton az okosfarmok felé

agrár
2018. május 22. 20 perc
Az élet szinte minden területén fejlesztik a digitális megoldásokat, nincs ez másképpen az agráriumban sem. Egyre több GPS-alapú traktor dolgozik a földeken, egyre több mini meteorológiai mérőállomások működik, és az állattartásban is megjelentek a szenzorok, automata etetők.

„Az agráripar valamelyest az elején jár még ezeknek a fejlesztéseknek. Azt látni kell, hogy korábban, a 17-18. századi ipari forradalom idején a mezőgazdaság kivette részét a technológiai fejlődésből, és úttörői voltak ennek a területnek. Az Ipar 3.0, illetve most már az Ipar 4.0 tekintetében viszont az ágazat némileg lemaradva követi a trendeket. Elég csak arra gondolni, hogy az autógyártásban milyen régóta használnak robotokat vagy automatizált gépsorokat. Ezzel szemben a mezőgazdaságban az önjáró vagy automatizált gépek még nem terjedtek el ilyen mértékben” – összegezte a Trend FM műsorában a PwC Magyarország tanácsadója.

A borászatok már szenzorokkal figyelik a mikroklímát

Damjanovics Bence hozzátette, hogy néhány szektorban viszont látványosan előrébb tartanak a fejlesztések. Például, ha a szőlészetet, bortermelést nézzük, akkor Magyarországon is vannak olyan borászatok, amelyek alkalmazzák már a szenzortechnológiát és az okosmegoldásokat. Ezt ösztönözhette részben az is, hogy az egyes bortermelő vidékeken különböző mikroklímák vannak, amelyeket nagyon precízen figyelembe kell venniük a gazdálkodóknak.

„Az önjáró gépek, önjáró traktorok is egyre inkább megjelennek az ágazatban, és megemlíthetők a nagy öntözőberendezések és a meteorológiai állomások is. Jelenleg az egyik leginkább ’forró’, felfutó terület a drónok mezőgazdasági művelésben való használata” – fejtette ki a szakember.

Az Egyesült Államokban jóval elterjedtebb megoldásnak számít a drónokkal való permetezés vagy a szántóföldek légi felmérése. Nyugat-Európában is látunk már erre példákat. Franciaországban a kisebb gazdálkodók például szövetkezetekbe tömörülve érik el a beruházásokhoz szükséges méretgazdaságosságot.

Hallgassa meg az interjút, amelyben arról is szó lesz, hogy az Ipar 4.0 fejlesztései hogyan segíthetik az állattenyésztők munkáját, és hogy mit is jelent az okosfarm koncepció!

További cikkek a témában