Küszöbön áll az újabb zöld forradalom
Küszöbön áll az újabb zöld forradalom
2018. július 18.
Az okosfarm az infokommunikációs technológiák (ICT) modern, mezőgazdaságban alkalmazható módszereinek összességét jelenti. Hatalmas potenciál rejlik az ágazat „felokosításában” – a növekvő népesség élelmiszer-ellátása és a fenntarthatóság szempontjából is.
A növénynemesítés és a genetika forradalma nyomán a harmadik zöld forradalom (Third Green Revolution – TGR) az agrárvilágot olyan ICT-technológiák felé tereli, mint a precíziós berendezések, az IoT (Internet of Things – Dolgok Internete), az érzékelők telepítése vagy a földrajzi helymeghatározó rendszerek, Big Data, pilóta nélküli járművek (drónok) és a robotika alkalmazása.
A smart farming – vagyis az agrárium digitalizációja – képes jelentősen megnövelni a termelékenységet, termésátlagokat és fenntarthatóbbá tenni a gazdálkodást. Mindezt pontosabb és az erőforrásokat hatékonyabban felhasználó módszereket alkalmazásával éri el. A jelenlegi trendeket jól érzékelteti, hogy míg az Egyesült Államokban a farmereknek akár 80%-a is használhat valamilyen SFT-t (Smart Farming Technology), addig ez az arány Európában nem több mint 24%.
Az agrárgazdálkodók szempontjából a tervezett beruházásoknál alapvető elvárás a nagyobb hozzáadott érték és a gyorsabb, hatékonyabb döntéshozatal biztosítása egy állandóan változó környezetben. Ebben az értelemben az intelligens gazdálkodás szorosan kapcsolódik ahhoz a három ágazathoz, amelyet az AKIS Okoshálózat (Smart AKIS Network) is kezel.
Információs rendszerek: az adatok tömeges gyűjtése, feldolgozása, tárolása és azon feldolgozott információk továbbítása, amelyek a gazdaság működtetéséhez szükségesek – igény és működési terület szerint.
Precíziós mezőgazdaság: térbeli és időbeli változékonyság kezelése a technológiai megoldások segítségével oly módon, hogy növeljék a gazdasági hasznot és mérsékeljék a környezeti hatásokat. Ez magában foglalja a döntéstámogató rendszerek használatát (DSS) is az egész gazdaság irányításában.
A fő cél a megtérülés optimalizálása, miközben a felhasznált erőforrásokat a lehető legjobb állapotban megőrzi olyan eszközök széles körű alkalmazásával, mint a navigációs műholdrendszerek (amerikai GPS, orosz GNSS) vagy például a műholdak, drónok által készített képek segítségével. A légi felvételek felhasználásával elkészíthetőek a legfrissebb térképek, amelyekkel akár azonnali méréseket is el lehet végezni – például a terméshozam, a terepfunkciók/topográfia, a szervesanyag-tartalom, a nedvességtartalom, a nitrogénszint stb. szempontjából.
Automatizáció és robotika: minden, ami a robotok alkalmazásához és az automata vezérléshez kapcsolódik, beleértve a mesterséges intelligenciával vezérelt technikákat – például „farmbot” és „farmdrón” – a mezőgazdasági termelés minden szintjén.
Az okosfarmok uniós program célcsoportja nem csupán a nagy, hagyományos gazdálkodást folytató gazdák csoportja. Épp ellenkezőleg! Szeretnének olyan növekvő trendeket is felkarolni, mint a jellemzően kis vagy különleges adottságokkal rendelkező területen végzett családi gazdálkodás, az öko- vagy biogazdálkodás. De ugyanúgy kiemelt területnek számítanak az európai fogyasztók, a helyi társadalmak és a tudatos fogyasztási szokások megerősítése is.
Az okosgazdálkodásnak igen pozitív hatása lehet a környezetvédelemre is, például a víz hatékonyabb felhasználása és a beavatkozások optimalizálása révén.