Dolgok Internete: Új hullám a közlekedésben és az autóiparban

Dolgok Internete: Új hullám a közlekedésben és az autóiparban

Dolgok Internete: Új hullám a közlekedésben és az autóiparban

autó

4 perc

A forgalomszervezés, illetve az autógyártás területén egyaránt alapvető változásokat ígér az Internet of Things.

A hétköznapi használati tárgyakat, eszközöket a világhálón összekapcsoló Dolgok Internete ma már jóval több, mint egy divatos kifejezés. A digitális technológiai hullám az emberek mindennapjait is gyökeresen átformálja, emellett pedig kivételes üzleti lehetőséget rejt magában a vállalatok számára.

Az IoT mozgatórugója az M2M (machine-to-machine), vagyis a gépek közti kommunikációs technológia, amely lehetővé teszi, hogy a különböző okoskészülékek emberi beavatkozás nélkül is képesek legyenek adatokat továbbítani egymásnak.  

M2M-útikalauz digitális stopposoknak >>A Dolgok Internetében rejlő lehetőségek gyakorlatilag korlátlanok. Elég néhány egyszerű gyakorlati példára gondolni: például az ébresztőórája összeköttetésben állhat a kávéfőzővel, amely így egész pontosan a felkelés idejére készíti el a reggeli feketét. A munkatársak értesítést kapnak arról, ha az irodába menet belefut egy dugóba és várhatóan késik a reggeli tárgyalásról. Az intelligens termosztátok az egyéni igényeknek megfelelően állítják be a lakásban a hőmérsékletet, mielőtt hazaérne, sőt energiát spórolnak meg azokban a napszakokban, amikor senki sem tartózkodik otthon.

Szinte lehetetlen felsorolni, hogy az „IoT” (Internet of Things) az élet hány területén hozhat forradalmi változást, a benne rejlő potenciál ugyanis gyorsan növekszik.

Az alábbiakban azt gyűjtöttük össze, hogy a digitális technológiai hullám milyen újdonságokat hozhat két kulcsfontosságú területen: 

Közlekedésszabályozás

A városlakók számára az egyik legfőbb kihívást a forgalmi torlódások jelentik. A sofőrök dolgát azonban erősen megkönnyíti, hogy az intelligens megoldások segítségével információt kaphatnak arról, hogyan tudnak minél előbb és a létező legmegfelelőbb útvonalon eljutni a város egyik pontjáról a másikra.

Az utasokat arról is tájékoztatja a rendszer, hogy mikor kell elindulni a vonathoz, buszhoz vagy a repülőhöz, illetve biztosítja, hogy a közlekedési dugók miatt egy megbeszélésről vagy találkozóról se csússzanak le.

A különböző forrásokból származó adatok – tér- és forgalomfigyelő kamerák, navigációs rendszerek, időjárási előrejelzések és tömegközlekedési információk – elemzésével már előre meg lehet jósolni vagy ki lehet küszöbölni a forgalmi torlódásokat.

Autóipar

Az autógyártók csaknem valós idejű adatokhoz juthatnak hozzá közvetlenül a járművekből, amelyeket elemezve feltérképezhetik, hogy adott tényezők (mint az útviszonyok, az utazás hossza vagy a hőmérséklet) miként befolyásolják az alkatrészek állapotát. Ha a tapasztalatokat felhasználják a termékfejlesztés során, akkor a gyártóknak nagyobb rálátásuk lesz, hogy mely elektronikai, műszaki és környezeti faktorok vannak hatással a kocsi teljesítményére, biztonságára, illetve működésére.  

Az autó az igazi információs szupersztráda >>Emellett az autóipari vállalatok sokkal pontosabb szimulációkat készíthetnek a modellek megtervezése folyamán az összesített eredmények tükrében, így még okosabb járműveket (connected car) dobhatnak piacra és a gyártási folyamatokat is egyszerűbbé tehetik.

A sofőrök szintén sokat profitálhatnak az IoT-technológiák beépítéséből. A szenzorokból származó információk révén az autósok felmérhetik, hogy mikor szorul cserére egy alkatrész. Fontos, hogy a mérések részadatait grafikonok, kimutatások segítségével is összesíteni lehet, így még jobban látható, hogy milyen teendők vannak, például az okosrendszer még azelőtt riaszthatja a vezetőt, mielőtt meghibásodna a kocsi.  

Ha kíváncsi arra, hogy mely területeket formálhatja még át alapjaiban a Dolgok Internete, akkor olvassa el cikkünk első részét is!

Forrás: Mobile Business Insights