Fekete doboz az önjáró autókba
Fekete doboz az önjáró autókba
2016. július 11.
Ha egy sofőr nélküli jármű balesetet okoz, nagyon fontos lehet utólag reprodukálni az eseményt, hogy kideríthető legyen mi vezetett az ütközéshez. A brit Roke fejlesztése egy erre alkalmas készüléket telepítene az önvezető modellekbe.
A készüléket az utastéren belülre, a műszerfalra kell erősíteni, és onnan részletesen rögzíti virtuális 3D térben az autó és környezete mozdulatait. Így baleset esetén lekérdezhető az ütközés előtti másodpercek részletes képe, amelyen szerepelhet a többi jármű, az akadályok, de akár még a közel álló gyalogosok is.
Ennek előnye, hogy részletesen kideríthető, miért is történt a baleset. Az alábbi videóban bemutatott helyzetnél látszik, hogy az autónak egy átszaladó gyalogos és egy biciklis miatt nem maradt más esélye, mint beleszaladni a dobozokba, ezáltal balesetet okozott, de amennyire a rendszertől telt, minimalizálta a baleset súlyosságát.
A Google önjáró fejlesztése során készült prezentációkban látszik, hogy ott már rendelkeznek ilyen technológiával, ahol ugyan csak egy egyszerű, pontokból álló ábrán, de jól kivehető, hogy mi is történik a jármű körül. Ezzel szemben a Teslánál nemrég történt halálos balesetet még mindig vizsgálják.
A fejlesztő Roke több autógyártót is megkeresett már az ötletével, de egyelőre még nincs pontos hír arról, mely új modelleket szerelhetik fel a készülékkel. A technológia eredetileg a hadsereg megrendelésére készült, feltehetőleg a harcászati járművek incidenseinek pontos 3D-s leképezésére, a vállalat vezetői most kereskedelmi forgalomba is be akarják vezetni az eszközt.
A térbeli leképezésre alkalmas technológiának egyéb területeken is hasznát lehetne venni – például a sportban az edzések optimalizálásánál vagy akár a szállítmányozásban is.
Forrás: ReadWrite