Húsz év múlva nem lesz kormány és pedál az autókban?
Húsz év múlva nem lesz kormány és pedál az autókban?
2014. november 18.
Iparági szakértők szerint 2035-re teljesen eltűnhetnek a kormánykerekek, a fék-és gázpedálok az autókból, a járművek ugyanis saját magukat fogják vezetni.
Biztosan sokan emlékeznek a Vissza a jövőbe című film azon jelenetére, amikor a főhős egy időutazást követően 2015-ben találja magát, ahol a légpárnás autók az utak helyett a levegőben közlekednek. Bár ez a vízió várhatóan nem valósul meg jövő évre, a járműiparban mégis forradalmi változások várhatóak pár éven belül. Iparági szakértők például azt jósolják, hogy 2030-ban a legtöbb új kocsi már visszapillantó tükör, duda és kézifék nélkül kerül majd ki a gyárból. 2035-re pedig teljesen eltűnhetnek a kormánykerekek, a fék-és a gázpedálok.
Érdeklik az autóipari fejlesztések? Az okosautó lesz az új okostelefon? >>De hogy ez mégis hogy lehetséges? A válasz rendkívül egyszerű; az autók saját magukat fogják vezetni, így nem lesz szükség sofőrre ahhoz, hogy a járművel épségben megérkezzünk az úti célunkhoz. Legalábbis erre világít rá az amerikai Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) intézet friss tanulmánya, amelyben 200 szakértőt kérdeztek a járműipari kilátásokról. A válaszadók egytől egyig olyan cégeknél dolgoznak, amelyek folyamatosan azon fáradoznak, hogy az embernél sokkal ügyesebb robot sofőröket és önvezérelt autókat fejlesszenek ki.
Az autógyártók az utóbbi években már hatalmas lépéseket tettek afelé, hogy a „hagyományos” autókat saját maguk által vezetett kocsikká alakítsák. Az első eredmények igazán biztatóak, az újítások várhatóan az évtized végén, vagy nem sokkal utána jelennek majd meg a piaci forgalomban. Hozzá kell tenni azonban, hogy ez nem jelent majd túl nagy ugrást a jelenlegi helyzethez képest. Hogyha egy autógyár ötvözi a már alkalmazott technológiákat – a fedélzeti vezérlést, a sávok betartását és a parkolást segítő alkalmazásokat, illetve a gyalogosfigyelő programokat – akkor máris kap egy félautomata kocsit.
A 7 legjobb dolog, amit az okosautók tudnak >>Az önmagukat vezérlő autók megalkotását emellett nem csupán a felhasználók és a gyártók szemszögéből kell megvizsgálni. A hatóságoknak például újra kell tervezni a törvényi szabályozást, de a biztosító társaságoknak is alaposan végig kell gondolniuk az üzletpolitikájukat. Érdemes például eltöprengeni rajta, hogy a jövőben az automata sofőröket hogyan lehet majd felelősségre vonni egy súlyos balesetet vagy gázolást követően. A hardver eszközök – a járműveket és a külső környezetet összekötő radarok, érzékelők és kamerák – még szintén fejlesztésre szorulnak. A szakértők ezért úgy értékelik, hogy éppen egy átmeneti szakaszban vagyunk, amikor az emberi sofőröket sokszor segítik az okosberendezések és intelligens alkalmazások.
A kormánykerekek és pedálok nélküli autók azonban már teljesen forradalmiak lesznek. Alberto Broggi, a Pármai Egyetem professzora és az IEEE Intézet egyik partnere szerint a változás elkerülhetetlen, a robot sofőrök, illetve az önmagukat vezető autók feltűnése igazi vízválasztó lesz majd. A szakértő úgy véli, hogy a 2035-re vonatkozó jóslatok teljesen valószerűek, azonban biztosra kell menni, hogy az automata autók valóban minden esetben megfelelően reagáljanak, és jól fel legyenek készülve a váratlan helyzetekre is. Ehhez persze rengeteg tesztre, próbaüzemre és érvényesítési procedúrára lesz szükség.
Az IEEE tanulmányában egy érdekes kérdést is felvet, bár kielégítő válasszal nem szolgál; vajon mi fog történni az autógyártókkal attól kezdve, hogy nem emberi sofőrök vezetik majd a kocsikat? Alberto Broggi szerint a vállalatoknak már nem az autók gyorsaságának és teljesítményének javítására kell fókuszálni, hanem arra, hogy minél komplexebb automatizált megoldásokkal szereljék fel a modelljeiket. Ahelyett, hogy a lóerőkkel csinálnak hírverést legújabb autóiknak, a reklámokban sokkal inkább azt kell majd bemutatniuk, hogy járműveik hány szokatlan és furcsa helyzetben voltak képesek biztonságosan vezetni a kocsit.
Forrás: Wired