Ilyen lesz a jövő az utakon

Ilyen lesz a jövő az utakon

Ilyen lesz a jövő az utakon

autó

3 perc

A gépek közötti M2M-technológia látványos előrelépést hozhat a közlekedésben is. Nagy-Britanniában például a tervek szerint az autókban és az utak mentén elhelyezett szenzorok segítségével sokkal összehangoltabbá tennék a forgalmat. De az intelligens megoldások a szállítmányozást, valamint a tömegközlekedést is új alapokra helyezhetik.

Az Egyesült Királyságban a következő 10-30 év folyamán olyan intelligens közlekedési rendszert vezetnek be, mely lehetővé teszi a forgalom átszervezését és csökkenti a torlódások, dugók kialakulását. Az új megoldás lényege, hogy a járművekben, továbbá az utak mentén szenzorokat helyeznének el, amelyek a forgalomról rögzített adatokat egy központi közlekedés-szervezési rendszernek továbbítanák. Ennek köszönhetően lehetővé válna, hogy az autósok valós idejű információk alapján kapjanak közvetlen visszajelzést, hogy melyik útszakaszokon kell zsúfoltságra számítaniuk.  

A kormány összesítése szerint Nagy-Britanniának évente több mint hétmilliárd fontos költséget jelentenek a forgalmi torlódások – derül ki az Ofcom év elején közzétett tanulmányából. A szervezet azonban kiemelte, hogyha a közlekedési rendszer intelligensebbé válna, akkor a forgalmat sokkal jobban irányítás alatt lehetne tartani. Ha csupán 15 százalékkal sikerülne csökkenteni a zsúfoltságot az utakon, már az is egymilliárd fontos megtakarítást eredményezne egy év alatt – becsülték az elemzők. Ha pedig a reggeli és a délutáni csúcsidőkben is mérsékelni lehetne a forgalmat, akkor az útfelújításra és -építésre költött összeg is csökkenhetne, sőt még a klímaváltozásért felelős üvegházhatású gázok kibocsátása is visszaszorulna.

Sofőr nélkül gurulnak a jövő céges autói >>Az új intézkedések másik fő előnye között említhető a parkolási rendszer átszervezése. Ha a parkolókat érzékelőkkel látják el, akkor az autósoknak nem kell majd fel-alá keringeniük az utakon, hogy szabad helyet találjanak. A szenzorok ugyanis vezeték nélküli hálózaton összeköttetésben lennének a sofőr okostelefonjával, így azonnal értesítést küldenének, hogyha valahová be lehet állni.

A japán Nissan autógyártó is dolgozik hasonló fejlesztéseken. A cég közleménye szerint az innovatív technológiák segíthetnek abban, hogy a járművezetők a lehető legrövidebb útvonalon és a leggyorsabban jussanak el úti céljukhoz, ezáltal csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást. Ezen kívül a rendszer automatikusan figyelmeztetné a sofőröket, ha egy iskolához közelítenek, ahol a gyerekek kiszaladhatnak az útra, továbbá akár a gyalogosok mobiltelefonjával is összeköttetésben lennének, hogy el lehessen kerülni a gázolásokat.

Az ITS UK elnevezésű szervezet – melynek az első és legfontosabb célkitűzése, hogy a szigetországban kiépüljön az intelligens közlekedési rendszer – hasonló terveket dédelget, mint az Ofcom. A csoport egyebek között felhívta a figyelmet arra, hogy a távközlés, illetve a wifi-hálózat kombinációja pozitív hatással lehet a fogyasztókra, a vállalatok működésére és a környezetre egyaránt.  

Olvassa el cikkünk első részét is! >>

Forrás: Business Insider