Lelép a vászonról a Knight Rider sztárja?

Lelép a vászonról a Knight Rider sztárja?

Lelép a vászonról a Knight Rider sztárja?

autó

4 perc

Az M2M-technológiák fejlődésének köszönhetően ma már nem tűnik olyan utópisztikus gondolatnak, hogy a jövőben KITT-hez hasonló csodaautók guruljanak az utakon.

Ha a 80-as évek kerülnek szóba, akkor a feltupírozott frizurák és Madonna slágerek mellett kinek ne jutna eszébe a rendkívüli népszerűségnek örvendő Knight Rider című sorozat? A történet főszereplője Michael Knight (vagyis David Hasselhoff) egy intelligens, beszélő, sőt repülni is képes csodaautóban eredt a gonosz nyomába. Akkoriban talán csak a megszállott sci-fi olvasók hittek abban, hogy KITT (Knight Industries Two Thousand) egy szép nap lelép a filmvászonról, és az utakon hasonlóan okoskocsik gurulhatnak. De a gépek közötti kommunikációra épülő M2M-technológiának köszönhetően mindez már nem is tűnik annyira (a)utópisztikus elképzelésnek.  

Okos telematika

A négykerekű főszereplő különleges képességei közé tartozott, hogy hihetetlenül gyorsan, egyetlen nanoszekundum alatt képes volt bármilyen utasításra reagálni. Ezt pedig a fantasztikus, „1 000 megabites” memória kapacitása tette lehetővé. Napjaink autói talán még nem képesek arra, hogy önálló döntéseket hozzanak, ennek ellenére egyre nagyobb intelligenciáról tesznek tanúbizonyságot a fedélzeti SIM kártyák segítségével.

Húsz év múlva nem lesz kormány és pedál az autókban? >>A járművekben elhelyezett érzékelők ugyanis hálózati kapcsolaton keresztül adatokat továbbítanak a gyártók felé a sofőr vezetési stílusáról, a fékezési és a gyorsítási technikájáról, illetve az aktuális sebességről és az autó fogyasztásáról. Ez egyrészt azért is hasznos, hiszen a vezető azonnali, valós idejű visszajelzést vagy tanácsot kaphat, ráadásul a gyártó is figyelembe veheti a jövőbeli modellek megtervezésénél az újonnan beérkező információkat.

Hangfelismerés

A másik, amit egyetlen Knight Rider-függő sem felejthet el, hogy KITT simán elbeszélgetett szoknyabolond sofőrjével, sőt olykor élces megjegyzésekkel tette helyre Michaelt. Bár ma még nem értük el ezt a szintet a fejlesztések során, de az összekapcsolt autók (connected car) már képesek arra, hogy megértsék a hangutasításokat. Így a sofőr zavartalanul az útra koncentrálhat, ahelyett, hogy a rádiót vagy a telefont nyomkodná, illetve a térkép széthajtogatásával küzdene.

A technológia, amely képessé teszi a járműveket arra, hogy felismerjék ezeket a parancsokat, szintén 4G kapcsolatra épül. Itt lényegében arról van szó, hogy az intelligens megoldások a hangot felhőalapú rendszerek felé továbbítják, ilyen például az Apple iPhone-jaiba beépített Siri mobil asszisztens vagy a Microsoft Cortana. A rendszerek ezt követően feldolgozzák a beérkező hangot, kitalálják a megfelelő választ és azonnali visszacsatolást adnak a sofőrnek.

Nincs több szundi

Autóban ülve borotválkozik? A kocsi csúnyán beszólhat >>Bár egész biztosan lehetne olyan autót gyártani, amelyik „Michael, ébredj fel!” kiáltással szólna rá a Knight Rider főszereplőjére, de a modern biztonsági rendszerek egy kicsit más utat választottak a riasztásra. A kocsiba beépített kamerák folyamatosan nyomon követik a vezető éberségét és koncentrációját, figyelve a szemmozgásokat. Ha a kamerák úgy látják, hogy a sofőr pillantása elkalandozott az útról vagy lecsukódik a szeme, akkor automatikusan riadót fújnak.  

Vészhelyzetek

Remélhetőleg az okosautókban megtalálható innovatív technológiák közül ez lesz az egyetlen, amelynek az előnyeit nem kell élesben is kipróbálnia. A járművekbe szerelt szenzorok baleset esetén képesek felmérni a törés méretét és irányát, illetve a károsodás mértékét. Az autó így saját maga döntheti el, hogy mennyire volt életveszélyes az ütközés, és szükség esetén azonnal riasztja a mentőket. Az érzékelők ráadásul rögtön elküldik az autó pontos pozícióját, így felgyorsul a segítségnyújtás és nő a sérültek túlélésének esélye.

Végigtekintve a fejlesztések listáján, már nem tűnik annyira lehetetlennek, hogy a közeljövőben saját magát vezető és beszélgető csodaautóval gördüljünk ki egy autószalonból. Egy dolog azonban még egészen biztosan hiányzik, az a bizonyos szárnyakat adó turbó meghajtás…

Forrás: Gemalto