Önvezető autók – Tilalom vagy legalizálás?

Önvezető autók – Tilalom vagy legalizálás?

Önvezető autók – Tilalom vagy legalizálás?

autó

2 perc

Nemrég egy sofőröket tömörítő egyesület az önvezető autók 50 éves betiltására kérte New York állam törvényhozóit. A fejlesztés szerintük tömegek munkáját lehetetlenítené el, főleg abban az esetben, hogyha megfelelően szervezett átmeneti időszak nélkül zajlik a váltás.

Az Upstate Transportation Association a tömegközlekedésben és taxitársaságoknál dolgozó sofőrök érdekeit érvényesíti. A szervezet közölte, hogy várakozásaik szerint az olyan közösségi szolgáltatások, mint az Uber vagy a Lyft a jövőben a sofőr nélküli technológiákra fognak átállni, ami pedig nagyon sok meglévő munkahelyet veszélyeztethet.

A 45 ezer New York-i tagot magába tömörítő Independent Drivers Guild is azt nyilatkozta, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy az állam megtartsa a jelenlegi önvezető járművekre vonatkozó szabályozásait, ami egyelőre semmilyen formában sem teszi lehetővé a sofőr nélküli autókat.

Andrew Cuomo kormányzó nemrég a növekvő népszerűségű utazásmegosztó alkalmazások legalizációjának egész államra való kiterjesztése mellett állt ki, mivel a szolgáltatás egyelőre csak New York városhatárain belül érhető el. A ReadWrite nem kapott ugyan választ sem a törvényhozó testülettől, sem pedig a kormányzótól arra, hogy az önműködő járművek szabályozásával kapcsolatban mi az álláspontjuk, de a korábbi lépések alapján nem nehéz megjósolni, hogy amennyiben a kérdés felmerül, valószínűleg a fejlesztők pártján állnak majd.

Az aggályok mellett természetesen sorakoznak azok az érvek is, amelyek a technológia bevezetését támogatják. A Google például a közúti balesetek számának 90%-os csökkenését várja a sofőr nélküli megoldásoktól, de az előnyök között szerepel a foglalt parkolóhelyek számának csökkenése is, mivel az önvezetés miatt sokkal nagyobb kihasználtsággal működhetnének a járművek.

A jövő egyik dilemmája lehet a törvényhozók és az emberek számára is, hogy mi a fontosabb, a több ezer munkahely, vagy a biztonságosabb utazás és a jobb parkolási körülmények. Ugyanakkor más területen is bebizonyosodott már sokszor, hogy a technológiai fejlődésnek nem igazán lehet útját állni. Annyi biztosan kijelenthető, hogy a folyamat már elindult, amire jó példa, hogy néhány amerikai állam, mint például Michigan és Arizona már véghezvitték az önműködő járművekkel kapcsolatos törvények beiktatását.