Drónok: hogyan növelhető a biztonság a levegőben és a földön is?

Drónok: hogyan növelhető a biztonság a levegőben és a földön is?

Drónok: hogyan növelhető a biztonság a levegőben és a földön is?

biztonság

2 perc

Ahhoz, hogy a drónokban rejlő lehetőségeket igazán ki lehessen használni, szükség van arra, hogy nagy távolságból is biztonságosan irányíthatóak legyenek, az ütközések lehetőségét pedig a lehető legalacsonyabbra kell csökkenteni.

Az Egyesült Államokban bevezetett új szabályozás látszólag megkönnyíti a repülő szerkezet médiában, építőiparban vagy mezőgazdaságban történő alkalmazását, azonban a gépeknek valójában még mindig látótávolságon belül kell maradniuk, tehát abban a tartományban, ahol a kezelő személy még szemmel tarthatja őket. Pizzát így még nem lehet házhoz hozatni velük, és egyelőre olajfúró tornyok ellenőrzésére vagy erdőtüzek feltérképezésére sem automatikus a használatuk.

A döntéshozók aggodalma természetesen érthető, hiszen a lezuhanó drónok miatt nemcsak anyagi kár keletkezhet, hanem akár személyi sérülés, még rosszabb esetben akár halálos kimenetelű is lehet a baleset.

Az egyéves Iris Automation startup viszont olyan ütközéselkerülő rendszer fejlesztésébe kezdett, mely reményeik szerint jelentős előrelépést hozhat. A cég első terméke kereskedelmi forgalomban lévő chipek és egyéb alkatrészek kombinációjából és saját, szabadalmaztatott szoftverükből álló rendszer, mely képes észlelni a drón közelében lévő akadályokat. Ezeket az információkat pedig a rendszernek továbbítva segít beállítani a gépet az ütközés elkerülésére.

A szenzorok a vizuális adatokat valós időben dolgozzák fel, így a hirtelen megjelenő alakzatok – repülők, madárrajok vagy más drónok – is láthatók, nem csak a statikus objektumok, amelyeket korábban GPS segítségével detektáltak.

Tesztrepüléseket már több partnerrel közösen is végeztek, egyebek közt a 3DRobotics vállalattal, a projekthez pedig eddig 500 ezer dolláros támogatást kaptak a Bee Partners és Y Combinator vállalkozásindító cégektől.

Hajszálon múlt a síelő élete

A drónokkal kapcsolatos félelmek egyáltalán nem alaptalanok: pár hete például egy kanadai futóversenyen esett egy nő fejére a repülő szerkezet, komoly sérülést okozva ezzel. Tavaly pedig a US Open tenisztorna közben zuhant le egy drón a Louis Armstrong Stadionban, a roncsok pedig megsebesítettek egy kisgyereket.

Forrás: TechCrunch