Elérkezett a Nagy Testvér kora?

Kapcsolódó cikkek

Elérkezett a Nagy Testvér kora?

Elérkezett a Nagy Testvér kora?

biztonság

2 perc

Kínában kis túlzással szinte minden sarkon térfigyelő kamerák pásztázzák a tömeget, és a mesterséges intelligencia segítségével az arcfelismerés is egyszerű számukra. Vajon hová vezet a megfigyelés jövője, és mennyire érdemes tartanunk tőle?

A kínai hatóságok összesen hét perc alatt megtalálták és elfogták John Sudworth-öt, a BBC riporterét az okoskameráik segítségével. Jelen esetben nem titkos nyomozásról vagy rendszerellenes magatartásról volt szó, pusztán a fejlesztés képességeinek demonstrációjáról. Ékes példája ez annak, milyen sokat fektetett a kínai kormány az elmúlt években a technológia tökéletesítésére, mellyel a rendőrség munkáját szeretné könnyebbé tenni.

Intelligens megfigyelés

A térfigyelő kamerák és az IoT

Az újságíró a Dahua Technology gyárát látogatta meg Kujcsouban. A vállalat képfelismerő algoritmusokkal ellátott kamerákat szállít az állami hatóságok számára, melyek képesek felismerni a képeken látható emberek származását, nemét, de akár az arcukat is.

Ahogy a cég képviselője elmondta, a rendszer folyamatosan tárolja az adatokat, és így akár egyetlen fotó alapján is képesek megtalálni bárkit az utcákon, sőt akár visszamenőleg is lekövethetik, merre járt, kivel találkozott. Az intelligens rendszerek ez alapján teljes profilt állíthatnak fel: merre jár gyakran az illető, milyen autókat használ, kivel találkozik gyakran.

A megoldás nem titkolt célja, hogy a jövőben ne csak reagálni lehessen a bűncselekményekre, hanem akár meg is előzni azt, előzetesen kikövetkeztetve, ki és mikor tervez elkövetni valamit.

Félelmetes gyorsaság

Az újságíró képét hivatalosnak tűnő körözésként táplálták be a rendszerbe. Sudworth elindult gyalog az utcán, és gyakorlatilag sehol sem tudott elbújni a kamerák elől, így nagyjából hét perc múlva érkezett is a rendőrség, hogy előállítsák.

Sokan nem értenek egyet a rendszer kiépítésével. A BBC által felkeresett Ki Feng rendszerkritikus költő szerint az ember már nem tud sehová sem bújni, és folyamatos megfigyelés alatt érzi magát – akkor is, ha semmit sem követett el. Hszü Jen, a rendőrség képviselője viszont azt emelte ki, hogy az átlagemberek adatait ugyan összegyűjtik a nagy központi adatbázisukban, de senki nem fér hozzá, amíg az illető segítséget nem kér, vagy bűncselekmény gyanújába nem keveredik.

 

A BBC összefoglalójában problémás körülményként kitért a kínai bíróságok megkérdőjelezhetően független státuszára és a személyiségi jogok védelmének alacsony fokára is.

Forrás: TechCrunch / BBC