Intelligens gépek: mennyire vagyunk biztonságban?

Intelligens gépek: mennyire vagyunk biztonságban?

Intelligens gépek: mennyire vagyunk biztonságban?

biztonság

2 perc

A Dolgok Internete ragyogó jövő előtt állhat, hiszen világszerte ebbe az irányba tartanak a fejlesztések. A trend árnyoldala, hogy a kiberbűnözök célkeresztjében is ott található az IoT.

Az Internet of Things világában teljesen hétköznapi esemény lesz, ha a hűtőszekrény figyelmezteti a tulajdonosát, hogy elfogyott a tej, és ideje boltba menni. Viszont – mint mindennek – ennek is vannak kockázatai. A Proofpoint biztonsági piackutató cég szerint 2013. december 23. és 2014. január 6. között világszerte mintegy 100 ezer rosszindulatú elektronikus levelet küldtek ki internetes bűnözők vállalkozások és magánszemélyek részére.

Célzott veszélyforrások

A vállalat jelentése alapján az üzenetek negyede nem az olyan, hagyományosnak számító berendezésekre érkezett, mint a laptopok, asztali számítógépek vagy különféle mobileszközök, hanem az olyan fogyasztói készülékek voltak veszélyben, mint az otthoni hálózati routerek, a csatlakoztatott multimédia-eszközök, okostévék és a listában legalább egy intelligens hűtőszekrény is szerepelt.

Szia, hűtő! Van otthon tej?

Az IoT-technológiáról általában úgy szokás beszélni, hogy jelentősen megkönnyíti majd az emberek életét, hiszen a kenyérpirítótól kezdve a kávécsészékig minden okos lesz. A különféle „dolgok” a bennük található chipeknek és szenzoroknak köszönhetően csatlakoznak majd az internethez, különböző paramétereket, állapotokat követnek, és képesek szöveges üzenetet küldeni a felhasználónak, ha mondjuk, elkészült az ebéd.

Növekedhet a kibertámadások száma

Biztonsági szempontból azonban bőven van még mit fejleszteni, és ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. David Night, a Proofpoint információbiztonsági vezetője szerint az úgynevezett botnetek (amelyek a spamek hátterét adhatják) már most komoly kockázatokat jelentenek, a thingbotok (internetre kapcsolt eszközök) felbukkanásával pedig még tovább romolhat a helyzet.

Az IoT-készülékeknél ugyanis könnyen előfordul, hogy hiányosak az adatvédelmi rendszereik, a fogyasztónak pedig sok esetben nincs lehetősége a számítógépes vírusok azonosítására vagy irtására. A vállalatok továbbá azt tapasztalhatják, hogy az intelligens berendezések számának növekedésével a kibertámadások száma is emelkedik, hiszen ezek az eszközök a hackerek számára is újabb feltörhető területnek számítanak.

Forrás: India Today / Tech