Növekvő kockázatok a felokosított világban

Kapcsolódó cikkek

Növekvő kockázatok a felokosított világban

Növekvő kockázatok a felokosított világban

biztonság

2 perc

Egyre több IoT-készüléket és online szolgáltatást használunk, ami egyben növekvő kibertámadási felületet is jelent, ezért nem kérdéses, hogy a korábbiaknál erősebb védelemre van szükség.

A NetIQ szakértői szerint a hagyományos, jelszavas azonosítást érdemes egyéb modern, ugyanakkor kényelmes hitelesítési megoldásokkal kombinálni, hogy hozzáférésekkel ne élhessenek vissza.

Ma már mindennaposnak számít, hogy különféle okoseszközök szolgálják a felhasználók kényelmét. Ami azonban az internethez kapcsolódik, azt a hálózaton keresztül fel is lehet törni, és ez – az adott készülék funkciójától függően – számos különféle visszaélésre adhat okot.

Hozzáférések a Dolgok Internete korában

Léteznek már például olyan okoshűtők, amelyek képesek szenzorokkal érzékelni saját tartalmukat, és maguktól összeállítanak egy listát a kifogyóban lévő termékekből, amelyeket a tulajdonos egyszerűen, néhány gombnyomással meg is rendelhet. Ahhoz azonban, hogy például a család ifjabb és tréfásabb kedvű tagjai ne használhassák ki a technológia nyújtotta lehetőségeket arra, hogy akár száz tábla csokoládét rendeljenek, célszerű plusz biztonsági lépcsőket beiktatni. Praktikus ilyen esetben, ha a rendelést például telefonon is jóvá kell hagynia annak a személynek, aki a számlát állja a szállításoknál.

De nem csupán a háztartási eszközök kapcsolódnak az információs hálózathoz, hanem a többi között az autók is egyre okosabbak lesznek. Gőzerővel fejlesztik az önvezető járműveket, és egyre általánosabbá válnak az okos, online kapcsolatot igénylő funkciók a kocsikban. Hallgathatjuk máshol tárolt zenéinket és csatlakoztathatjuk telefonjainkat az alkalmazásokkal együtt, az autógyártók és flottakezelők pedig távolról is elérhetik a járművel kapcsolatos információkat.

Ha más is hozzáférhet ezekhez a rendszerekhez, az veszélyekkel járhat, a legrosszabb esetben még az autó felett is átveheti az uralmat, ezért célszerű erős biztonsági megoldásokkal és többlépcsős hitelesítéssel védeni a hozzáféréseket ezekhez a rendszerekhez.

Intelligens megoldások a gyógyításban

Az egészségügyben is számos területen használnak okoskészülékeket és rendszereket. Egyes diagnosztikai készülékek már online továbbítják a mért adatokat, a testünkön hordható „kütyük”, köztük a fitneszkarkötők például rengeteg, az egészségünkhöz kapcsolódó információt rögzítenek, és maguk az egészségügyi intézmények is gyakran kezelik a páciensek adatait online rendszerekben.

Ezek rendkívül érzékeny információnak számítanak, amelyeket szintén javasolt erős védelemmel ellátni. Ezért a NetIQ-tól is egyre több egészségügyi szervezet kér professzionális támogatást ahhoz, hogy egyszerűen, de minél biztonságosabban tudják használni a különféle azonosítási módszereket.

A jövő hitelesítései megoldásairól a cikk folytatásában olvashatnak hamarosan.