Akár életet is menthetnek a pilóta nélküli repülők

Akár életet is menthetnek a pilóta nélküli repülők

Akár életet is menthetnek a pilóta nélküli repülők

egészség

5 perc

A számtalan drón között már olyan prototípus is létezik, amelyben defibrillátort helyeztek el, hogy szívroham esetén újra lehessen éleszteni a betegeket.

2013 decemberében az Amazon vezérigazgatója, Jeff Bezos nagy felbolydulást keltett azzal a bejelentésével, miszerint a cég a weboldalán megrendelt termékek esetében vállalja a 30 perces házhoz szállítási időt pilóta nélküli repülőgépek – közismertebb nevükön drónok – segítségével.

Az amerikai hadsereg már a 70-es években bevetett hasonló légi járműveket, hogy madártávlatból is meg tudja figyelni a csapatok mozgását és a fegyverraktárakat, és így támadást indíthasson a terrorista szervezetek ellen.

M2M madártávlatból - Tudjon meg többet a drónokról! >>A  technológiát azonban arra is lehet használni, hogy életeket mentsenek meg. Szerencsére ma már egyre több kereskedelmi cég, nonprofit vállalkozás, illetve a kormányok által alkalmazott tudós dolgozik a kutató laboratóriumokban azon, hogy ezt a célkitűzést elérje.

Tavaly októberben a holland Delft Műszaki Egyetem azt közölte, hogy az egyik végzős diákjuk – Alec Momont – olyan drónprototípust készített el, amelybe defibrillátort helyezett.

Infarktus esetén a túlélési esély minden egyes perccel drasztikus mértékben csökken, ezért ezt a GPS által vezérelt mentődrónt úgy tervezték meg, hogy egy perc alatt elérjen a mobiltelefontól számított 4,6 négyzetmérföld sugarú területen belül bárhová.

Amint kiért a helyszínre, a repülőgép élő video- és audiofelvételt közvetít a távoli mentőegységeknek, akik instrukciókkal látják el a közelben tartózkodókat, hogy miként használják megfelelően a defibrillátort. Ezen kívül a drón valós idejű adatokat is közvetít az egészségügyi szakembereknek a páciens életjeleiről.

A technológia széles körű átvétele minden bizonnyal jelentős áttörést hozna az Egyesült Államokban, ahol a férfiak és a nők körében is a szívroham számít az első számú halálozási oknak (négyből egy ember infarktusban hal meg), vagyis évente 600 ezren veszítik életüket szívbetegség következtében. 

Mind az egészségügy, mind pedig a biztonsági megoldások területén számtalan sokat ígérő alkalmazási módja létezik még a drónoknak. Ezek közé tartozik, hogy a levegőből egészségügyi felszereléseket, illetve gyógyszereket dobhatnak le, de az automata repülőket a természeti katasztrófák esetén is be lehet vetni.

Forrás: The Next Web