Egészségesebb élet a kiegészítőknek köszönhetően
Egészségesebb élet a kiegészítőknek köszönhetően
2015. június 11.
A viselhető kiegészítők segítségével a felhasználók és a krónikus betegségekkel küszködők sokkal pontosabb rálátást kapnak egészségi állapotukra, az adatok elemzése ráadásul hasznos visszajelzésül szolgálhat az orvosok számára is.
A technológiai óriásvállalatok elkötelezték magukat, hogy 2015-öt a viselhető kiegészítők esztendejévé teszik. Az év első néhány hónapja során számtalan vállalkozás jelent meg a piacon hordható készülékek széles választékával, főként okosórákkal és intelligens karpántokkal. Az innovatív eszközök azonban egy dologban mindenképp hasonlóságot mutatnak: a fogyasztókat az egészségesebb és aktívabb élet ígéretével csábítják.
A felhasználók napjainkban már egyre nagyobb pontossággal követhetik, hogy hány lépést tettek meg a nap során, mennyi kalóriát égettek el, hány kilométert futottak vagy úsztak le, mennyi időt töltöttek alvással, továbbá akár figyelemmel kísérhetik a szívritmusuk változását is. Amellett, hogy az információk rendkívül hasznos visszajelzésként szolgálnak, van még egy lehetőség, ami egyre erőteljesebben megjelenik az utóbbi időben; mégpedig az, amikor az adatokat tudományos kutatások céljára ajánlják fel. Ez lökést ad például az orvosi kísérleteknek, valamint a klinikai teszteknek. A személyes motiváción túl a felhasználók így aktívan részt vehetnek olyan tanulmányokban, amelyek révén javulhat a közegészségügy.
Árnyoldal: a fitneszkiegészítők hátulütői >>Valójában az okostelefonok egyes tesztek során már bebizonyították, hogy jóval pontosabban képesek mérni a felhasználók fizikai aktivitását, mint a kiegészítők. Legalábbis ezt támasztja alá a Pennsylvaniai Egyetem kutatása, amelyben a szakértők 2014 legnépszerűbb okostelefonjait (az iPhone 5S-t, illetve a Galaxy S4-et) hasonlították össze a legfelkapottabb fitnesz kiegészítőkkel (a Nike FuelBand-del, a Jawbone UP-pal és a Fitbit Flex-szel).
A tanulmány szerzői megkérdőjelezik, hogy szükség van-e egy újabb technikai kütyü beszerzésére. A kutatók azzal érvelnek, hogy az új generációs telefonok, amelyek már igen széles körben elterjedtek (az amerikai felnőttek több mint 65 százaléka rendelkezik okostelefonnal) a viselhető kiegészítőknél sokkal jobb alternatívát jelentenek a fizikai aktivitás, valamint az alapvető egészségi állapot nyomon követésére.
Előző évben olyan cégek, mint a WebMD új szolgáltatásokkal jelentek meg, amelyek segítenek a biometrikus adatokat hasznos információvá alakítani, és értelmezhetővé tenni a végfelhasználók számára. Egy alkalmazásnak köszönhetően a mobilok vagy az összekapcsolt eszközök (mint például egy csatlakoztatott karpánt, egy vezeték nélküli kapcsolaton kommunikáló okosmérleg vagy egy vércukorszintet mérő készülék) saját maguk szerkesztik össze az adatokat. Az összegyűjtött és áttekinthető információkat ezt követően a felhasználók elküldhetik az egészségügyi szakembereknek, akik az adatok elemzését követően módosíthatják a betegek terápiáját, és új orvosi előírásokat adhatnak a pácienseknek.
Így lehet megjósolni a betegek lábadozási idejét >>A felhasználók az applikációban beállíthatják azt, hogy melyek az egészségügyi célkitűzéseik, és milyen lépések segítségével szeretnék ezeket elérni. Ez a kezdeményezés mindenki számára megnyerő lehet, aki egészségesebb életmódra törekszik, vagy olyan pácienseknek segíthet, akik a kettes típusú cukorbetegségben, vagy a kóros elhízáshoz hasonló krónikus betegségekben szenvednek. Az ő esetükben ugyanis sokkal szorosabb figyelemmel kell kísérni az egészségi állapot változását, a biometrikus adataik tanulmányozása és elemzése pedig lehetővé teszi az orvosaik számára, hogy felfigyeljenek a közelgő krízis jeleire.
A WebMD „Healthy Target” – Egészséges Célkitűzés – elnevezésű programja új utat is igyekszik kitaposni; hogyha a beteg egyszer már továbbította a biometrikus adatait egy olyan platformra, amely anonim módon kezeli ezeket az információkat és garantálja a biztonságukat, akkor ezek az adatok új értelmet nyernek. Innentől kezdve az egészségügyi információk már nemcsak egyéni felhasználásra alkalmasak, hanem az orvosok is hasznukat veszik a betegek kezelése során. Az adatok széles körű elemzése – amelynek jegyében világszerte több millió okostelefon-tulajdonost kapcsolnak össze egy orvosi program keretében – olyan új tényekre világíthat rá, amelyek révén jobban meg lehet érteni a diabétesz, az elhízás, illetve egyéb betegségek okait.
Forrás: OpenMind