Kiberbűnözés: a betegek testi épsége is veszélyben lehet

Kiberbűnözés: a betegek testi épsége is veszélyben lehet

Kiberbűnözés: a betegek testi épsége is veszélyben lehet

egészség

1 perc

Egy nemrég készült kórházi kiberbiztonsági felmérésből kiderül, hogy a hackerek nemcsak a páciensek személyes adatait lophatják el, hanem a műszerek befolyásolásával akár konkrétan fájdalmat is okozhatnak.

A Kaspersky Lab GReAT csapatának szakértői kutatást végeztek egy magánklinikán, hogy megpróbálják felfedezni a biztonsági hiányosságokat és azt, hogy miképpen lehet kezelni azokat – számolt be róla a HVG. 

Mára már a legtöbb egészségügyi műszer csatlakozik az internetre, így nem meglepő, hogy mind ezek, mind a kórházak IT-infrastruktúrája már egy ideje a hackertámadások célpontjává vált. Ilyen incidensekre meglehetősen illusztris példa az az amerikai kórház ellen elkövetett zsarolóprogramos támadás, mely során egymilliárd forintnyi váltságdíjat követelnek az intézménytől.

Biztonsági kérdések az egészségügyben

A Kaspersky csapata mindenek előtt meg akarta vizsgálni, hogy pontosan hány darab és milyen orvosi berendezés csatlakozik az internetre világszerte. A mai készülékek ugyanis már saját operációs rendszerrel ellátott, teljes funkcionalitású számítógépek, legtöbbjük saját internetkapcsolattal is rendelkezik.

Egy helyi klinikai hálózat vizsgálata közben a szakértők találtak néhány olyan orvosi gépet is, ahol nem kellett semmilyen jelszó a hozzáféréshez, mivel a helyi hálózat megbízható hálózatnak számít azok használói számára.

Felfedték, hogy ezen a résen keresztül teljesen irányíthatóvá válik az adott szerkezet, legyen szó MRI-szkennerekről, kardiológiai műszerekről, vagy akár radioaktív, illetve sebészeti eszközökről. A súlyos kockázatok között szerepel, hogy a kiberbűnözők módosíthatják a működésüket, ezzel fizikai kárt okozva a betegeknek, de komoly anyagi kárt is okozhatnak a kórházak számára a különböző meghibásodások előidézésével.