Rábízná az életét egy robotorvosra?

Rábízná az életét egy robotorvosra?

Rábízná az életét egy robotorvosra?

egészség

3 perc

A technológia fejlődése évtizedek óta közvetlenül befolyásolja az egészségügyi ellátás javulását, és ahogy közelít a jövő, elképzelhető, hogy egyszer majd a humán faktor is eltűnik belőle.

Képzelje el a helyzetet, hogy gyermekének életmentő műtétre van szüksége, és a kórházban szülőként egy nagyon nehéz döntést kell meghoznia. Kérheti az orvosok és ápolók segítségét, hiszen a hosszú távú tapasztalatok azt mutatják, hogy ők 90 százalékos eséllyel képesek megmenteni a betegeik életét. A másik lehetőség, hogy átmegy egy másik, futurisztikusnak ható szárnyba, ahol mérnök szakemberek és robotok egész garmadája végzi a munkáját, az ő közreműködésükkel már 95 százalékos a gyermek teljes felgyógyulásának esélye.

Ha kizárólag racionális szempontokat veszünk figyelembe, akkor a legtöbben a nagyobb életben maradás esélyét választanák. Jogosan merül fel azonban a kérdés: készen áll-e rá az emberiség, hogy emberek helyett gépekre bízza az egészségügyi ellátást?

A jövő kórházai

Az egészségügyi intézmények ma még csupán kis arányban veszik igénybe a robottechnológiát a betegek gyógyításánál. Az orvostudomány hagyományosan rugalmatlan a változásokkal szemben, és csak lassan veszi át a technológiai újításokat, mivel a biztonság az elsődleges szempont. A pénzügyi nyomás viszont elkerülhetetlenül rá fogja döbbenteni az iparági szereplőket és a kormányokat, hogy ha a robotok ugyanazon az áron valamit jobban tudnak csinálni, mint az emberek, akkor érdemes őket alkalmazni.

Hogyan védi a betegeket a holnap kórháza? 

A következő húsz év tehát teljes átalakulást is hozhat. Az ágyak például saját maguktól eltolják majd a betegeket a sürgősségi osztályról a műtőbe, szükség esetén pedig a röntgenszobát is útba ejtik. A sürgős esetek közötti prioritási sorrend felállításánál, valamint a kezelés folyamán meghozott döntéseknél várhatóan egy mesterséges intelligenciával ellátott készülék segítségét is igénybe veszik majd. A betegek egészségügyi adatait, a felírt gyógyszerekkel együtt egy bőr alá beültetett chip vagy a páciens mobiltelefonja tartalmazza majd. A robotok ezen felül képesek lesznek biztonságosan kiosztani a gyógyszereket, sőt a rehabilitációban is részt vehetnek

Bár az imént felvázolt lehetőségek a jövő kórházairól a technológiai fejlődés csúcsát jelentik, egyes elemei már most is léteznek. Ezek esetében már folynak a tesztek, csak annak igazolására kell várni, hogy biztonságosan használhatók-e. Egyes programok képesek komplett diagnózisokat felállítani egy sor kérdés alapján, a műtőkben pedig már ma is alkalmaznak olyan robotokat, melyek az operáció során segítik a sebészek munkáját. 

Ki felel azért, ha valami balul sül el?

Legyenek képesek bármilyen önálló munkára a gépek, a jövőben még biztosan lesz mellettük egy ember is, hogy felügyelje azokat. A műhibaperek száma és a biztosítások költsége ugyanakkor várhatóan csökkenni fog, ahogy a mechanikus asszisztensek egyre pontosabban hajtják végre a kapott utasításokat és szűrik ki a komplikációkat.

Forrás: The Conversation