Az IoT világa és a misztikus okos hűtő

Az IoT világa és a misztikus okos hűtő

Az IoT világa és a misztikus okos hűtő

energia

3 perc

Az intelligens fridzsider a termékek kódjai alapján mindent tud, az ajtaja digitális kijelzőként is működik, és a hangvezérlésnek köszönhetően az élelmiszerek bepakolásánál még beszélhet is a hűtőszekrényhez.

Az Internet of Things világa napjaink legjobban fejlődő és leggyorsabban növekvő technológiai területe, amelyet általában két részre szoktak bontani: az intelligens eszközökre és a gépek közötti vezeték nélküli kapcsolatra. Ezek összessége egy olyan IT-ökoszisztémát alkot, amelyek a háztartások és a vállalatok életét is megkönnyíti majd a jövőben.

Miből áll az okos hűtés?

A technológiai újításoknak – no meg az IoT világának – köszönhetően hamarosan egy úgynevezett RFID-kóddal (Radio Frequency Identification) látnak majd el minden egyes egyedi terméket. Ezeket egy speciális szenzorral lehet leolvasni, amely azonosítja a nevet, gyártót, lejárati időt. Kérdés azonban, hogy ez milyen előnyöket fog jelenteni a termelőknek, az eladóknak vagy a fogyasztóknak? Egyértelmű, hogy a boltok például azonnali jelzést kaphatnak, ha egy termékből hiány keletkezett, de a vevő is pontosan számon tarthatja a mobilján, hogy összesen mennyiért pakolta meg eddig a vásárlói kosarát, illetve a szavatossági információkat is könnyebben nyomon tudja követni.  

Az ötlet régi, de eddig várni kellett az áttörésre

A hűtőszekrények már az első készülékek megépítése óta központi szerepet játszanak az otthoni életünkben. A konyhai főzéseken kívül is több tucat alkalommal nyitjuk és csukjuk be a hűtőajtót frissítőért vagy valamilyen harapnivalóért nyúlva. Az 1998-as, első okos hűtő bemutatásakor a feltalálók kijelentették, hogy ez a készülék megváltoztatja majd az emberek mindennapjait. Habár az elmúlt 16 évben sokáig nagy áttörést nem láthattunk, nem biztos, hogy nagyot hibáztak a kijelentéskor.

Okos és energiatakarékos

A jövőben ugyanis egy okos kivetítő kaphat majd helyet az ajtón, amely pontosan kijelzi mi található a hűtőben, így nem kell többször is feleslegesen kinyitnunk. A különböző típusú ételeket pedig kategorizálja majd, a szükséges hűtési hőmérséklettől vagy a lejárati időponttól függően. Az emberek ugyanis mindig oda pakolnak, ahol éppen szabad hely van, rendszerezett elhelyezésről még nem nagyon lehet beszélni. A hűtőkijelzők evolúcióját itt nézheti meg.

Beszélhet is a fridzsiderhez!

A hangalapú vezérlésnek köszönhetően a fogyasztóknak az élelmiszerek bepakolásánál ki kell mondani csak, hogy „három tojás” vagy „sült csirke”, a hűtő pedig feljegyzi az időpontot. Emellett a beépített intelligencia a fogyasztói szokásokat is követi, így a heti, havi adatok alapján kiszámolja, hogy milyen ételből mennyire van szükség, és milyen gyakorisággal kell feltölteni a készleteket. A hűtő természetesen kapcsolatba hozható az okostelefonnal is, így vásárlás közben le tudjuk ellenőrizni, hogy miből mennyi van otthon, tehát a bevásárlói lista is valós idejűvé válik.

Forrás: Uxmag.com