Fenntarthatóság: öntözés és hulladékkezelés okosan

Kapcsolódó cikkek

Fenntarthatóság: öntözés és hulladékkezelés okosan

Fenntarthatóság: öntözés és hulladékkezelés okosan

energia

2 perc

Cikksorozatunk első része az energiagazdálkodás és a környezetvédelem kapcsolatával foglalkozott. Most két újabb olyan területről lesz szó, melyeken – az IoT Agenda újságírói szerint – a Dolgok Internete hatással lehet a fenntarthatóságra.

Öntözés

Mind a mezőgazdaságban, mind a városi kertek öntözésében szerepet kaphatnak az intelligens öntözőrendszerek. Ezek folyamatosan mérik a talaj nedvességgel való telítettségét, hogy megakadályozhassák az alul- vagy a túlöntözését. Szenzorok követik a vízminőséget is, ami még nagyobb jelentőséget kap áradások, hurrikánok vagy más természeti katasztrófák után, amikor az ivóvízbázisokba szennyvíz vagy vegyszerek juthatnak.

A víz-infrastruktúrába épített IoT-érzékelők követik a helyi időjárás-előrejelzéseket és ellenőrzik a csatornarendszer működését. A szenzorok a vezetékrendszerben is helyet kaphatnak. Figyelmeztethetnek az esetleges szivárgásokra vagy akár el is zárhatják a vízet, hogy ezzel megakadályozzák a csőtörést vagy más károkat. Mindez természetesen a rezsiszámlákban is pozitív előjellel megjelenik.

Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hatósága (United States Environmental Protection Agency) szerint a mezőgazdaságban, kertekben öntözésre használt víz mennyiségének akár a fele is kárba vész a nem hatékony locsolási módszerek miatt. Intelligens öntözőrendszerekkel viszont az így elpazarolt víz akár 70 százaléka megspórolható – állítja a Colorado állambeli tájépítészek szövetsége.

A német Sensus vízszolgáltató adatai szerint pedig az USA-ban a víz majdnem 30 százaléka elfolyik vagy túlfolyik a tárolókból. Ezt a mennyiséget az IoT használata mintegy ötödével csökkentené.

Hulladékgazdálkodás

Mind a települési, mind a vállalati szinten zajló hulladékgazdálkodás a fenntarthatóság kritikus elemének számít.

Az utcai szemetesekben elhelyezett érzékelők figyelmeztetik a szemétszállító céget, ha megtelt az adott kuka, így elkerülhető annak felesleges kiürítése. Ennek köszönhetően csökken az üzemanyag-felhasználás, és nem alakul ki felesleges torlódás a lassan közlekedő kukásautók miatt.

A csatlakoztatott tartályok segíthetnek abban is, hogy a fogyasztók könnyebben megtalálhassák a legközelebbi szemetest vagy szelektív gyűjtőt, és az okoskukák egyben meg is mutatják, mely anyagok hasznosíthatók újra.

Az internettel megtámogatott hulladékgazdálkodás akár négyötödével is csökkentheti a tartályok ürítési gyakoriságát a BigBelly szerint. A Sensoneo adatai alapján pedig ez 30 százalékkal redukálhatja a szemét begyűjtésének költségeit és 60 százalékkal alacsonyabb szén-dioxid kibocsátást tesz lehetővé.

A cikksorozat harmadik részében az okosvárosok és intelligens otthonok fény- és légszennyezési viszonyait tekintjük át a fenntarthatóság tükrében.

Forrás: