Fényes jövő vár az intelligens világításra
Fényes jövő vár az intelligens világításra
2015. december 29.
Napjainkban, amikor rendkívüli léptékben fejlődik az okostechnológia, jogosan merül fel a kérdés, milyen hatással lesz ez az intelligens, távolról is szabályozható világítás terjedésére.
A Gartner piackutató cég előrejelzése szerint a Dolgok Internete (Internet of Things – IoT) jelenti majd az egyik legjelentősebb húzóerőt a technológia átalakulásában. Az elemzők most azt jósolják, hogy 2020-ban már megközelítőleg 2,5 milliárd intelligens izzó lesz forgalomban világszerte. Ez a tavalyi évben regisztrált 46 millió egységhez képest számottevő előrelépést jelent.
A vállalat összegzése alapján 2014-ben mintegy 91-152 millió négyzetméternyi kereskedelmi területen – üzletekben, raktárakban – használtak már valamilyen intelligens világítási megoldást, ez az idei év végére meg is duplázódhat.
Az okosizzókat, valamint az intelligens világítási egységeket egy központi rendszerből vagy akár egy felhőalapú program segítségével is lehet irányítani. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az interneten vagy egy mobiltelefonos applikáción keresztül szabályozzák a fényviszonyokat különböző paraméterek (a hőmérséklet, a természetes fény erőssége, a szín vagy akár a mozgások) alapján.
Az intelligens világítás természetesen többet jelent pusztán egy okosizzónál; érdemes lehet a kiegészítő szolgáltatásokat és a háttérben rejlő integrációs lehetőségeket is figyelembe venni.
A Kii felhőalapú IoT-szolgáltatásokat fejlesztő platform EMEA (Európa, Közel-Kelet és Afrika) régióért felelős munkatársa úgy véli: az intelligens világításban sokkal több rejlik annál, mint hogy a felhasználók a hangulatuknak megfelelően válasszák meg az otthoni izzók színét. Anthony Fulgoni szerint ezt a megoldást magasabb szintre lehet emelni azzal, hogy további okoseszközökbe – például biztonsági kamerákba vagy riasztókba – építik be a legújabb technológiákat.
A fények felvillanása ebben az esetben emberi jelenlétre utalna a lakásban, a védett iroda- vagy raktárépületekben, ezzel elriaszthatná a betörőket. A felhőalapú szolgáltatások és programok pedig egy egységes platformként szolgálhatnának, amely támogatja az okoseszközök távolról történő szabályozását. Legyen szó akár arról, hogy felkapcsolja a fényeket, hogyha a lakók távol vannak, vagy arról, hogy összekapcsolódik a Nest intelligens hőszabályzójával, illetve az otthoni biztonsági kamerákkal.
Ha még ennél is tovább megyünk egy lépéssel, akkor egyértelmű, hogy a Dolgok Internetére épülő intelligens készülékek kombinációja lesz a legjobb választás a jövőben; elég csak arra a sokat hangoztatott mondásra gondolni, hogy az egész mindig sokkal több az egyes részek összességénél.
Ha az okoseszközöket összekötjük, ennek akár további járulékos előnyei is lehetnek; például ha egy gyermek nyomkövetője hozzákapcsolódik az intelligens világítási rendszerhez, akkor a fények automatikusan felvillannak, mikor hazaér. Az integráció emellett az időseket is segítheti, ugyanis ha otthon elesnek, akkor a program automatikus szöveges üzenetben értesíthetné a gondozókat vagy a rokonokat, és adott esetben a világítást is pirosra váltaná.
Forrás: IoT Now