Intelligens áramhálózatokkal a zöldebb jövőért

Intelligens áramhálózatokkal a zöldebb jövőért

Intelligens áramhálózatokkal a zöldebb jövőért

energia

3 perc

A jelenlegi áramhálózatok nagy része még nem képes megfelelni a 21. század kihívásainak, a szolgáltatóknak ezért korszerűsíteniük kell a rendszereket, megújítható erőforrásokat kell beépíteniük, hogy minimális szintre csökkenthessék az áramszünetek és áramkimaradások arányát.

Ha napjainkban valaki a Dolgok Internetéről (IoT – Internet of Things) tart előadást, akkor a hallgatóság gyakran felteszi a kérdést, hogy az IoT vajon az egymással kommunikáló gépjárművekről, az okosvárosokról vagy az egyre több funkcióval ellátott mobiltelefonokról szól. A válasz pedig az, hogy a Dolgok Internete mindezek összessége, sőt még ennél is több. A legegyszerűbb módon kifejezve, az IoT érzékelők, korszerű informatikai megoldások, illetve hálózati technológiák ötvözése, amelyek lehetővé teszik azt, hogy készülékek milliárdjai kapcsolódjanak egymáshoz szerte a világon – fogalmaz Sonita Lontoh, a Trilliant globális marketingért felelős vezetője.

Az innovatív eszközöket új, korszerű módokon lehet felhasználni, segítségükkel az eddigitől eltérő adatelemzési gyakorlatok és vállalati modellek épülhetnek ki, ennek eredményeként tisztább, hatékonyabb és sokkal fenntarthatóbb lehet az emberek életmódja. Ahogyan az internet milliárdnyi számítógép, üzleti modell és szolgáltatás – például böngészők, e-mailek, elektronikus kereskedelem vagy a közösségi oldalak – egyvelege, úgy a használati tárgyakat a világhálón összekötő Dolgok Internete is úgy járul majd hozzá az emberiség fejlődéséhez, ahogy azt ma még elképzelni sem lehet.

Okosvárosok: út a képzelettől a megvalósításig >>Szerencsétlen módon ugyanakkor az IoT-t övező felhajtás „okos” konferenciák, kütyük és kampányok végtelen sorát hozta létre, melyek magára a technológiára koncentrálnak, és nem azokra a rendszerszintű változásokra, melyeket a csatlakoztatott eszközök beindítanak. Az IoT-ről folytatott vitákban és párbeszédekben a szakértők gyakran elfelejtik kiemelni annak a fontosságát, hogy olyan közérdekű politikai programokra van szükség, amelyek lehetővé teszik a technológiában rejlő potenciál kiaknázását.

Javuló erőegyensúly

Vegyük például az intelligens energiahálózatokat. Ez az IoT olyan alkalmazási területe, amely az elavult elektromos infrastruktúra korszerűsítésére koncentrál. A legtöbb országban ezek a hálózatok még a 20. század folyamán épültek ki, és azóta sem alakították őket át úgy, hogy megfeleljenek a 21. század kihívásainak. Ezen új kihívások egyike például, hogy az ellátók meg tudják teremteni a kínálat és a kereslet közötti egyensúlyt csúcsidőben is, illetve megújuló erőforrásokkal egészítsék ki a rendszert, többi között napelemekkel, elektromos járművekkel és akkumulátorokkal.

A szolgáltatóknak garantálniuk kell az ellátás biztonságát (minimális szintre kell csökkenteni az áramszünetek és áramkimaradások számát), miközben vissza kell szorítani az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. Alapvető fontosságú, hogy a technológia biztonságos, megbízható és költséghatékony legyen, ugyanakkor ami még ennél is lényegesebb, hogy az ellátók közérthető módon elmagyarázzák a korszerű megoldások előnyeit.

Az energiahálózatok kutatásával foglalkozó intézet, az Electric Research Power Institute becslései szerint az Egyesült Államokban éves szinten megközelítőleg 180 milliárd dolláros veszteséget okoznak a gazdaságnak az áramszünetek és áramkimaradások.

A fejlődő világban még mindig számos olyan ország van, ahol az állampolgárok nem férnek hozzá a megbízható áramhálózatokhoz. Indiában pár évvel ezelőtt a súlyos áramszünetek összesen 620 millió embert érintettek, vagyis az emberiség 9 százalékát. Ha az áramkimaradások arányát akár csak tíz százalékkal le lehetne csökkenteni, akkor ez több milliárd dolláros megtakarítást jelenthetne a gazdasági termelékenység szempontjából – írja összefoglalójában Sonita Lontoh. Az intelligens energiahálózatok alkalmasak erre, sőt még akár ennél is többre. A korszerű megoldások másik fontos előnye, hogy javítják az energiafelhasználás hatékonyságát, valamint lehetővé teszik a megújítható erőforrások integrálását a rendszerbe.  

Így "tűnhet el" 35 millió jármű az utakról >>Az energiafogyasztás hatékonyabbá tételével együtt jár, hogy kevesebb energiát állítanak majd elő a költséges, szennyező üzemek és erőművek. A megújítható erőforrások beépítése a rendszerbe továbbá a fosszilis energiahordozóktól való függőséget is csökkenti.

Az EPRI azt várja, hogy az intelligens áramhálózatok segítségével az Egyesült Államokban 60-200 milliárd kilowattnyi energiát lehet megspórolni, miközben a szén-dioxid-kibocsátás 100-200 millió tonnával eshet vissza. Ez egyenértékű azzal, mintha évente két millió jármű tűnne el az utakról.

Az intelligens áramhálózatok abból a szempontból is érdekesek, hogy milyen módon változtatják meg a fogyasztók magatartását. A legfrissebb tanulmányok kiemelik: ha az emberek tisztában vannak azzal, hogy mennyi energiát használnak fel, akkor nagyjából 7 százalékkal csökkentik a saját fogyasztásukat. Ha a szolgáltatók további ösztönzőket építenek be a rendszerbe, akkor az ügyfelek még okosabban gazdálkodhatnak a rendelkezésükre álló energiával, csúcsidőben akár 15 százalékos spórolást is lehetővé téve. A Climate Group becslése szerint ezzel 2020-ra 3,71 gigatonnával lehet majd visszaszorítani globális szinten a szén-dioxid-kibocsátást, ami 464 milliárd dolláros költségmegtakarítás jelent a társadalomnak.

Forrás: Agenda.weforum.org