Jön a hőség? Klíma helyett okosruha lehet a megoldás

Jön a hőség? Klíma helyett okosruha lehet a megoldás

Jön a hőség? Klíma helyett okosruha lehet a megoldás

energia

2 perc

Képzeljen el egy olyan ruhát, amelyben időjárási viszonyoktól függetlenül mindig jól érzi magát.

Ennek a célnak a megvalósítása a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem mérnökeinek. A program komolyságát pedig mi sem mutatja jobban, mint az, hogy az amerikai energiaügyi minisztérium 2,6 millió dolláros támogatást nyújt a fejlesztéshez. Az innovációval sokak nyerhetnének, hiszen a majdani speciális szövetből készült ruhadarab – környezettudatos módon – még a hűtés-fűtési költségeket is csökkentheti. A klímarendszerek drága kiépítése helyett tehát elképzelhető, hogy bizonyos esetekben elég lenne egy trendi okosruhát venni.

Környezetbarát és kényelmes

A project neve ATTACH: Adaptive Textiles Technology with Active Cooling and Heating – adaptív textilipari technológia aktív hűtés-fűtéssel.

Joseph Wang mérnök-professzor szerint ezzel a módszerrel ingatlanonként akár 15 százalékkal is csökkenthet az energiafelhasználás. Ha ugyanis csak egy vagy két ember tartózkodik a helyiségben, akkor teljesen felesleges az egészet befűteni vagy lehűteni. „Gondoljunk csak arra, hogy az autókban is megoldható a teljes gépjármű helyett a lokális szintű hőmérséklet-szabályozás például ülésfűtéssel, ezzel pedig rengeteg energiát lehet megtakarítani” – tette hozzá.

A tervezett okosszövet viselője testhőmérsékletét 33,8 Celsius-fokos szinten tartja majd, méghozzá úgy, hogy alkalmazkodik a külső hőmérséklet változásaihoz: a benne található polimereknek köszönhetően meleg esetén elvékonyodik, hideg esetén pedig tömörebbé válik.

Renkun Chen egyetemi adjunktus kifejtette: ez a bizonyos 33,8 Celsius-fokos hőmérséklet a legideálisabb az emberi szervezet számára. Mindezt pedig olyan nyomtatható, úgynevezett hőelektromos szálakkal érnék el, melyek azokon a kritikus területeken (például a hát bizonyos részein vagy a talpon) szabályozzák a hőmérsékletet, melyeknél mozgás esetén a többi testrészhez képest nagyobb a hőleadás. 

Privát klíma

Chen szerint „így mindenkinek személyre szabott hűtési-fűtési rendszere lehet. Ez pedig nemcsak azt jelenti, hogy az emberek gyakorlatilag bármikor komfortosan érezhetik magukat, hanem azt is, hogy csökken az energiafelhasználás, hiszen télen nem kell annyit fűteni, nyáron pedig kevésbé kell hűteni”.

Intelligens öltözködés: bújjon bele egy okosruhába!

Az intelligens anyag titka az elképzelések szerint a szövetbe applikált újratölthető akkumulátorokban rejlik, ezek töltik fel a hőelektromos szálakat, a „biocellák” pedig az emberi verejtékből nyerik ki az energiát. Ezek az egységek könnyűek és rugalmasak, így nem nehezítik vagy deformálják el a szövetet.

A jövő egyenruhája

A tervezők célja, hogy az intelligens ruha hasonlítson a hétköznapi viselethez, hagyományos módon lehessen tisztítani, ugyanakkor mutatós és divatos viselet váljon belőle.

Az ár egyelőre még nem ismert, függ majd a fejlesztési és gyártási költségektől. Az jó hír lehet, hogy egyes összetevőknél csökkentheti a kiadásokat a Joseph Wang laboratóriuma által fejlesztett modern nyomtatási technológia. A kutatók célja mindenképpen az, hogy lefelé szorítsák a költségeket – összegezte az EurekAlert! híroldal.