Okosárnyékoló védhet a kánikulától

Okosárnyékoló védhet a kánikulától

Okosárnyékoló védhet a kánikulától

energia

2 perc

Az intelligens épületek sokszor meglepő megoldásokkal teszik elviselhetőbbé az otthoni pihenést vagy akár a munkát. Egy volt építész két példával illusztrálja, mire lehet képes az IoT.

Már korábban idéztük Jacqi Levy, az IBM marketingstratégiáért felelős vezetőjének cikkét, amelyben a világ több pontjáról gyűjtött össze olyan érdekes megoldásokat, amelyek az IoT segítségével valahogy kényelmesebbé és hatékonyabbá tehetnek egy irodaházat. Nézzük most a lista következő két elemét!

Csúcstechnológia a sivatagban

Egy intelligens technológiával ellátott homlokzat lehet a menedék Abu Dhabi-ban, az Egyesült Arab Emírségekben, ahol a nyári hőmérséklet elérheti akár az 50 Celsius fokot is. Egy ilyen szélsőséges körülmény általában meglehetősen megemeli az épület energiafelhasználását, de ez nem igaz az Al Bahar Tornyokra. Ezeknek a tornyoknak a jellemzője ugyanis, hogy számítógéppel ellátott mozaikos homlokzattal vannak fedve. A „napra reagáló” árnyékolók segítik az optimális energiafelhasználást. 

A rácsos rendszer szétnyílik és bezárul az időjárástól függően. Ezzel a napsugárzás negatív hatásait akár 50 százalékkal lehet csökkenteni. Mindez általában egy előre beprogramozott minta alapján működik a napszakok szerint, de az érzékelő kinyithatja az egységeket, ha felhős az ég, vagy erős a szél. Amellett, hogy az erős napsugárzástól is véd, a homlokzat hozzájárul a jobb fényáteresztéshez, és csökkenti a mesterséges világítást. A rendszer szén-dioxid-kibocsátását is jelentősen csökkentette a hagyományos épületekhez képest.

Okosabb szellőzőrendszer a szabad légzésért

A kereskedelmi épületekben, mélygarázsokban jelentős szennyezőforrások lehetnek, amelyek a beltéri levegő minőségét nagymértékben befolyásolják. A szingapúri Capital toronyban azonban jobb megoldást találtak, ez ugyanis egyike a város első okosépületeinek, amelyek ezen a területen is használják a Dolgok Internete technológiát.

A kereskedelmi épületeket jellemzően az ilyen típusú beltéri légszennyezettséget elszívó ventillátorok működtetésével kezelik. A Capital Torony elszívói érzékelőkkel vannak felszerelve, amelyek az intelligens épületfelügyeleti rendszerhez kapcsolódnak. Így a légkeringtetés csak akkor kapcsolódik be, amikor a levegő káros összetevői elérik a megadott szintet. Ez jelentős energiamegtakarítást eredményez, de mellette az üzemeltetők azt ígérik, hogy ugyanúgy tiszta és jó minőségű marad a beltéri levegő.

Forrás: IBM Big Data & Analytics Hub