Robothattyúk kémlelik a vizeket

Robothattyúk kémlelik a vizeket

Robothattyúk kémlelik a vizeket

energia

1 perc

Szingapúri egyetemisták új módszert találtak a közelükben lévő víztározó vízminőségének mérésére: távirányítós „hattyúba” rejtették a szenzorokat.

A diákok célja az volt, hogy folyamatosan biztosított legyen a mérés, de ez ne zavarja a közelben csónakázó, fürdőző embereket.

A különböző tározók minőségének ellenőrzését most is rendszeresen végzik a szakemberek. A víz pH-értéke, oxigéntartalma, klorofiltartalma és zavarossága fontos jelzői annak, ha valamilyen probléma merül fel. Ezeket az adatokat általában a szakemberek csónakokból vödrök merítésével gyűjtik.

Az egyetemi hallgatók viszont sokkal izgalmasabbá tennék mindezt. Olyan robotokat képzeltek el, amelyek észrevétlenül siklanak a vízen, több ponton gyűjtenek adatokat és azokat azonnal „fellövik” a felhőalapú rendszerekbe.

A diákok sokáig gondolkodtak az eszköz formatervezésén, végül úgy döntöttek, hogy a robotmadár kialakítása lesz a jó megoldás. A hattyú mérete tűnt ugyanis a legideálisabbnak, hogy minden szenzort és apró készüléket biztonságosan elrejtsenek benne.

A műanyag madárban egy speciális foszfátmérőt is elhelyeztek, hiszen a különböző foszfátok ideális tápanyagai az algaféléknek.

A projekt még csak tesztfázisban jár, és a partról távirányítóval vezérelhetők a hattyúk. A későbbiekben azonban a fejlesztők úgy tervezik, hogy az eszköz beépített GPS segítségével automatikusan pásztázza a kijelölt területet, az „etetés”, vagyis az akkumulátorok töltése pedig a partról történik majd.

Forrás: Channel NewsAsia