A dróntechnológia is pörgetheti a GDP-t

Kapcsolódó cikkek

A dróntechnológia is pörgetheti a GDP-t

A dróntechnológia is pörgetheti a GDP-t

gyártás

3 perc

A PwC szerint a pilóta nélküli gépek felhasználása 2030-ra 42 milliárd fonttal növelheti Nagy-Britannia bruttó hazai össztermékét.

A cégek és a közszolgáltatók egyre többször veszik igénybe az autonóm légi járműveket, ez a tendencia pedig mind pénzügyileg, mind társadalmilag jelentős következményekkel jár – állítja a kutatás. A prognózis 12 év múlva mintegy 76 ezer ilyen típusú légi járművel számol, és azzal, hogy a dróniparág 628 ezer új munkahelyet teremt a szigetországban.

A rutinfeladatokba is beszállnak a drónok

A brit statisztikai hivatal számai szerint 2016-ban a brit gazdaság munkaórára vetített termelékenysége több mint 15 százalékkal maradt el a G7 többi tagjától, ezen belül 25,6 százalékkal a német és 22 százalékkal az amerikai adatoktól.

A vizsgált szektorok fő hatása egyébként nem abból adódik, hogy a pilóta nélküli repülőket új tevékenységekre használják. A növekedés forrását a rutintevékenységek gyorsabb és hatékonyabb elvégzése jelenti majd.

Felhasználási területtől függően javulhat a biztonság, elkerülhető a munkavállalók veszélyeztetése, nő a hasznosítható adatmennyiség.

Sőt, ami talán a legfontosabb: lehetővé válik, hogy monoton feladatok helyett motiváló, nagyobb hozzáadott értékű munkában vegyenek részt a dolgozók.

A tanácsadó cég arra számít, hogy a legtöbb fizikai tevékenységgel és működési folyamattal járó iparágak nyernek leginkább az innovációval. Úgy kalkulálnak, hogy a dróntechnológia adaptálása akár 16 milliárd font költségmegtakarítást is hozhat.

Sok múlik a szemléleten

A fejlődés legnagyobb nyertese az állami szektor lehet. A légi járművek számának növekedése leginkább a helyi önkormányzatoknál és az állami hivataloknál lesz megfigyelhető. Az elemzők arra számítanak, hogy az állami szektor üzemelteti majd a drónok több mint egyharmadát (36 százalékát).

Az egészségügyi logisztika, a sürgősségi szolgáltatások támogatása, a kritikus infrastruktúrák megépítése és működtetése mind ebbe a körbe tartozhatnak.

Hiába nincs belőlük egyelőre olyan sok, a drónok már most életeket mentenek a rendőrség, a tűzoltók vagy a kutató- és mentőcsapatok munkája során. Ahhoz azonban, hogy a lakosság többet profitálhasson a használatukból, szükséges, hogy nőjön a technológia támogatottsága. Részben ezen múlik ugyanis, hogy milyen szabályozások születnek – véli a PwC drónokkal foglalkozó szakértője.

Elaine Whyte kiemelte: ezek az eszközök már most is gazdasági előnyt jelentenek. A többi között hatalmas segítséget nyújtanak a kritikus infrastruktúrák, mint a vasútvonalak vagy az erőművek biztonságának fenntartásában. Szerinte a robotrepülők az elkövetkezendő évtizedben a brit gazdaság fontos részévé válnak – mind üzleti, mind társadalmi szempontból.

A kínaiak is fokozzák a versenyt

Az Internet of Business véleménye szerint a robotika, a mesterséges intelligencia és a drónok a jelenlegi brit bulvármédiában leginkább a Terminátorral és a munkahelyek feltételezett elvesztésével kapcsolódnak össze. Nem esik szó viszont arról, hogy az új technológiának milyen fontos szerepe lehet a versenyképességben fenntartásában is, amihez viszont még több beruházásra lenne szükség.

Összehasonlításként érdemes például a kínai Tianjin városát megemlíteni, amely önmagában 16 milliárd dollárt fektetett be a mesterséges intelligenciára (AI) és a robotikára vonatkozó stratégiájába. A portál szerint ez az összeg tizenkétszerese annak, amit Nagy-Britannia szánt a teljes – az iparágak és a kormány közti – mesterséges intelligenciát érintő együttműködésre.