A fejlődés motorja az innováció

A fejlődés motorja az innováció

A fejlődés motorja az innováció

gyártás

2 perc

A fejlesztéseknél is egyre fontosabb szerep jut a gépek közötti, machine-to-machine technológiának.

A világ leginnovatívabb országai, iparágai és vállalatai közül számos Európában található. Vannak világraszóló sikerek – amelyekben például Svédország, Németország és Észtország az élen jár –, ugyanakkor Európa egésze innovációs szempontból még nem nevezhető sikertörténetnek. Többi között ezek a GE „The State of European Innovation” megállapításai.

A tanulmány szerint az innováció sebessége világszerte egyre gyorsul, a folyamatnak három hajtóereje van:

  • az embereket, adatokat és eszközöket egymással összekapcsoló gépek közötti kommunikáció és ipari internet,
  • a korszerű gyártási módszerek,
  • valamint a nyílt forrású innováción és a crowdsourcingon (közösségi ötletbörzékre) alapuló globális együtt gondolkodás.

A gépek közötti kommunikáció az élet minden területén jelen van: a közlekedésben, a járművekben, egyre több mérőeszközben, az egészségügyben vagy éppen a bankkártyás fizetésnél. Mostanra világszerte a cégek több mint ötöde használja a technológiát. Ez a szám gyorsan nőni fog: egyetlen év alatt 80 százalékkal nőtt az M2M-technológiát használó vállalkozások aránya. A további látványos fejlődést segíti, hogy a kommunikáció költségei alacsonyak, és a technológiát személyes használatra is egyre gyakrabban alkalmazzák.

A tanulmány szerint ahhoz, hogy Európa egésze innovációs szempontból a globális versenyben még sikeresebbé váljon, határokat, szertorokat, vállalatokat és intézményeket átívelő együttműködésekre és nyitottságra van szükség. Ebben a közép-kelet-európai régió számos jó példával szolgál:

A csehországi Nupharo Park célja az egyenáramú (DC) és egyéb technológiák üzleti alkalmazása, amelyeknek köszönhetően hosszú távon csökkenthetők az energiafogyasztási költségek és a károsanyag-kibocsátás mennyisége. A park sikeres működéséhez a technológiai startup cégek és nagy multinacionális vállalatok is hozzájárulnak.

A Lengyelország délkeleti részén található Légiközlekedési Völgy (Aviation Valley) a világ egyik vezető repülőgépipari klasztere, ahol légiközlekedéshez kapcsolódó projektek irányítása és fejlesztése történik. Az innovációs központban több mint 100 vállalat és startup cég kínál munkalehetőséget a mérnökök, tervezők és technikusok számára. Az itt dolgozó szakemberek a vitorlázórepülőtől, helikoptereken át a sugárhajtóművekig számos területen járulnak hozzá a globális repülőgépipar fejlesztéséhez. A lengyel beruházási ügynökség adatai szerint ma nincsen olyan utaskísérő repülőgép a világon, amelynek legalább egy alkatrészét ne Lengyelországban gyártották volna.