A szenzorok a háttérből segítik a mindennapokat

A szenzorok a háttérből segítik a mindennapokat

A szenzorok a háttérből segítik a mindennapokat

gyártás

2 perc

Az elmúlt évek technológiai fejlődését nagyban előrelendítette az, hogy a különböző érzékelők egyre olcsóbbak és kisebbek lettek. Mára már sok olyan területen is megszokottá vált használatuk, amelyekről az ember nem is gondolná, milyen fejlett elektronikával dolgoznak.

Látássérültek segítése

Egészség és hosszú élet a szenzorok jóvoltából

A mesterséges látási rendszerek a retina elektronikus jelekkel történő aktiválása révén képesek a fény érzését kelteni. Az ilyen megoldások képalkotó érzékelők és integrált áramkörök segítségével generálnak stimulált impulzusokat. A beültetett áramköröket pedig védőborítás óvja az esetleges sérülésektől, hogy a rugalmas, kétdimenziós mikroelektródok elektronikusan stimulált mintákat vetíthessenek a retinára.

Bűnügyi helyszínelés

Az idő-, illetve térbeli korlátok, de sokszor még a tények nem ismerete is nehezíti a helyszínelési folyamatot. Most viszont a háromdimenziós lézerszkennereknek  köszönhetően pontosan leképezhető a tárgyak közötti távolság és időjelzéssel ellátva hivatalos bizonyítékként is használható. A mai szkennerek már olyan fényimpulzusokat bocsátanak ki, melyekkel másodpercenként akár 50 000 adatpont feldolgozása is lehetséges, amelyek pillanatok alatt egy könnyen kezelhető virtuális modellé alakítanak bármilyen helyszínt.

Épületinformációs modellezés (BIM = Building Information Modeling)

Nem egyszerű meghatározni, milyen következménye lehet mondjuk annak, ha egy földrengésveszélyes területen építenek egy új épületet vagy hogy milyen hatása lesz a felújítási projekt keretében végrehajtott különféle műveleteknek. Manapság sok építészeti vállalat együtt használja úgynevezett kiterjesztett valóságot (AR), a háromdimenziós képalkotás technológiáját és különböző mérésekből származó adatokat, amelyeket egy épületinformációs modellező rendszerbe töltenek be. Ennek segítségével előre, még az adott ajánlat vagy építési/felújítási terv benyújtását megelőzően láthatók az esetleges veszélyek és a rendelkezésre álló anyagi keret túllépései is.

Önvezető járművek

A szenzorok turbózzák fel az IoT piacát

A LIDAR (= Light Detection and Ranging, azaz a lézer alapú távérzékelés), az infravörös és a színképelemző szenzorok is egyre apróbbak és okosabbak lesznek. Így a drónok és az önjáró autók világában ezek egyre pontosabb képfelismeréssel biztosíthatják a balesetmentes automatikus közlekedést.

Készletgazdálkodás

A benzinkutakra telepített mérőegységek segítségével az üzemanyag-beszállítók távolról is követhetik a rendelkezésre álló mennyiségeket. Így látható, miből mennyi fogy, ez pedig nemcsak a készletkezelést könnyíti meg, hanem az is megfigyelhető, melyek a leginkább jövedelmező értékesítési pontok, így a marketingstratégia is személyre szabható.

Forrás: TechRepublic