Európa és Ázsia is rákapcsolt a Dolgok Internetére

Európa és Ázsia is rákapcsolt a Dolgok Internetére

Európa és Ázsia is rákapcsolt a Dolgok Internetére

gyártás

2 perc

Az ötvenes évek óta a kaliforniai Szilícium-völgy a technológiai fejlesztések hazája, és mind a mai napig a legtöbb nagy tech cég központja itt található. Az Internet of Things fejlesztői viszont mintha nem csak innen jönnének.

Egyre látványosabb, hogy az M2M (gépek közti kommunikáció) és az IoT (Dolgok Internete) a technológia jövője, ez az újabb „nagy dobás”, ami meghatározhatja a következő éveket, évtizedeket is.

A trendet jól tükrözi például az IoT-találmányokról benyújtott szabadalmak száma. Ezekből egy másik érdekes tény is kikövetkeztethető: már nem az Egyesült Államok vezeti a technológiai fejlesztéseket – számolt be róla a Thoughts on Cloud.

Robbanásszerű növekedés

Az Egyesült Királyság szabadalmi hivatalának kutatása alapján az Apple csak a 27. helyen áll a 2004 és 2013 között legtöbb IoT-szabadalmat benyújtott cégek listáján.

A másik amerikai tech óriás, a Google pedig csak a 84. helyet érte el. Ez talán magyarázza azt is, hogy miért mozdultak el az Android fejlesztőiként az IoT felé – az otthonautomatizálás úttörőjének számító Nest felvásárlásával.

A benyújtott szabadalmak száma is érzékelteti a Dolgok Internete fokozatos térnyerését. 2004 és 2013 között az ilyen típusú kérelmek száma évente 40%-kal növekedett. Összehasonlításképpen (természetesen más bázisról) a technológiai szabadalmaknál „csupán” évi 6 százalékos a növekedés.

Globális verseny

A másik érdekes adat a fejlesztő cégek anyaországai. A kimutatásban feltűnő, hogy elsősorban Ázsiából és Európából érkezik a legtöbb IoT-innováció: nem csoda, hiszen az Ericsson Svédországból, a Nokia pedig még mindig Finnországból nyújtja be az újításait (a Nokiának csak a mobiltelefon-részlegét vásárolta fel a Microsoft 2013-ban), a lista élén a kínai ZTE áll.

Top 20 az IoT-szabadalmak alapján:

  1. ZTE (Kína)
  2. LG (Dél-Korea)
  3. Samsung (Dél-Korea)
  4. Ericsson (Svédország)
  5. IBM (Egyesült Államok)
  6. Sony (Japán)
  7. Intel (Egyesült Államok)
  8. Somfy (Franciaország)
  9. Qualcomm (Egyesült Államok)
  10. Huawei (Kína)
  11. ETRI (Korea)
  12. KT Corporation (Dél-Korea)
  13. Nokia (Finnország)
  14. Alcatel Lucent (Franciaország)
  15. General Electric (Egyesült Államok)
  16. Microsoft (Egyesült Államok)
  17. CATR (Kína)
  18. Interdigital (Egyesült Államok)
  19. Toshiba (Japán)
  20. Renesas Electronics (Japán)