Ezért megéri a napi robotolás

Ezért megéri a napi robotolás

Ezért megéri a napi robotolás

gyártás

3 perc

Lassabban jöttek, mint a sci-fi könyvekben várták, de végre megérkeznek a robotok. Legurulnak a gyártóasztalokról, és nekiindulnak, hogy jobbá tegyék az emberek mindennapjait. A Terminátor-filmek halálosztó gépei helyett érdemes a jelen „barátságos” robotjaira vetni egy pillantást.

1. Asimo

Nem lenne jó már rögtön egy csúnya sztereotípiába bonyolódni, de azért annyira nem lepődött meg senki sem azon, hogy a listát egy japán találmány vezeti. A gyerekméretű, és amúgy ténylegesen humanoid robotot a Honda neve fémjelzi, és már 2000-ben megjelent a piacon. Funkcióját tekintve egy személyi asszisztens, tudja mozgatni a kezeit, sétálgat, lát és hangokat is felismer (tehát működik a hangvezérlés). Ha meg már úgyis felismeri a tulajdonosát, akkor akár kézen fogva is vezethető, elvégre ő a család kicsi kincse.

2. BionicKangaroo

Nem csalás, nem ámítás, a lista második helyezettje egy kengururobot. A találmány talán csak első hallásra hangzik furcsának, hosszú távon komoly haszna lehet. A jellegzetes, ugráló mozgáshoz ugyanis rendkívül strapabíró, de rugalmas alkatrészek kellenek, amelyek a jövőben akár művégtagoknál is használhatóak lesznek majd. A Festo találmánya ezenkívül kifejezetten bájos, hát várhatunk ennél többet?

3. Atlas

Az amerikai katonai hírszerző ügynökség és a Boston Dynamics közösen hozta össze a robotok titánját, Atlast. Rendkívül agilis, és eléggé emberformájú, a feladata pedig az, hogy védje a civileket vészhelyzetben, illetve menteni is tud. Az Atlas amúgy már több mint egy éve, 2013 nyarán indult világhódító útjára.

4. Jibo

Amikor a papírrobot megmozdul és visszaszól >>Egyelőre úgy tűnik, hogy a robotok közül ez jár a legközelebb ahhoz, hogy az átlagemberhez is eljusson. A Jibo tulajdonképpen egy komolyabb evolúción átesett, hangfelismeréssel, fényképezővel és hangszóróval felszerelt okostelefon, amellyel akár egy videokonferenciát is simán össze lehet hozni. A mozgásra is alkalmas robot jelenleg tesztfázisban van, de 2015 végén már bekerülhet a karácsonyfák alá.

5. CREX és SHERPA

Az űr felfedezésére tervezett eszközök a német DFKI alkotásai. Gyengébb idegzetűeknek semmiképpen sem ajánlott, hiszen a CREX egy hatlábú jármű – laikus szemmel nézve leginkább egy óriási pókra hasonlít. A SHERPA jóval nagyobb méreteinek köszönhetően a CREX-et is el tudja cipelni, illetve más, a felfedezéshez szükséges eszközöket.

6. Baxter

A modellt arra tervezték, hogy leváltsa az unott, lassú boltosokat a sarki kisboltban. Bár más feladatokkal is elboldogul, Baxter leginkább vagdosni szeret, illetve csomagolni. Zöldség, hús, kenyér – semmi sem akadály. Arról nem beszélve, hogy azt is érzékeli, ha valami lezuhan az asztalról és még idejében utánakap, mielőtt a padlón landolna.

7. iRobot Ava 500

Talán ez a legizgalmasabb az összes találmány közül, mivel gyakorlatilag szimulálja egy ember jelenlétét. Képes közlekedni és a monitoron látható beszélgetőpartnerünk arca. Amellett, hogy társunk lehet a hétköznapokban, a modell forradalmasíthatja a telekonferenciákat is.