Itt az ideje az IoT finomhangolásának

Itt az ideje az IoT finomhangolásának

Itt az ideje az IoT finomhangolásának

gyártás

2 perc

A Google szakértői arra számítanak, hogy a közeljövőben a Dolgok Internete elé újabb komoly kommunikációs akadály fog gördülni, mégpedig a folyamatok összehangolásának és finomhangolásának buktatói.

Az informatikai óriás várakozása szerint kezdetben előfordulhat, hogy bizonyos adatokkal visszaélnek, egészen addig, amíg az összes piaci szereplő egymáshoz igazítja a gyakorlatát és a működését.

A Szilícium-völgy üzleti magazinja a cikkében a Google vezető fejlesztési szóvivőjét, Wayne Piekarskit idézte, aki a hangszerelést – „orchestration” – azon folyamatként definiálta, amelynek során az internethez csatlakozó készülékek felismerik egymást, még akkor is, ha éppen nem tudnak kapcsolatot teremteni egymással. „Hogyha valaki besétál a lakásába, akkor a világítás és a kávéfőző automatikusan bekapcsolódik, miután az elektromos zárral felszerelt ajtó értesítést küld arról, hogy valaki belépett a házba” - illusztrálta a szakértő egy példával ezek működését.  

Ütős jóslatok: mi vár az IoT-re 2016-ban?

A mérnök azt is hozzátette, hogy az újításra és a folyamatok egyszerűsítésére vágyó vásárlók egész biztosan nem csupán egyetlen villanykörtét szeretnének majd távolról vezérelni, hanem okoseszközök széles palettáját. Ez viszont azt is jelenti, hogy különböző gyártók termékeivel szerelik majd fel lakásukat, így alapvető fontosságú, hogy az egyes szerkezetek kompatibilisek legyenek egymással.

A kulcs az intelligens készülékek és a kapcsolódó alkalmazások szétválasztása

Azok a fogyasztók, akik már jelenleg is több intelligens berendezést használnak lakásukban, tipikusan megvásárolnak egy terméket, majd letöltik a kapcsolódó telefonos applikációt, hogy irányíthassák azt. A Google szakértője, Wayne Piekarski azonban a jövőben sokkal inkább célravezető megoldásnak tartaná, hogyha a mobilos alkalmazásokat függetlenül kezelnék. Ìgy ezek megtervezését akármelyik innovatív fejlesztő cég el tudná végezni, és nem kellene kizárólag a gyártó által kialakított alkalmazásra támaszkodni. 

Az informatikai mamutvállalat épp ebből kifolyólag használ olyan okosotthonos szoftverek kidolgozására alkalmas felhasználói felületeket, mint a Brillo és a Weave. Ahogyan erősödik a kereslet a világhálón keresztül összekapcsolódó háztartási gépek és kütyük iránt, úgy lehet majd egyre több eszközt akár hangvezérléssel is irányítani, mint például az Amazon Alexa elnevezésű platformját. 

A fogyasztói érdeklődés megnövekedése ugyanakkor Piekarski szerint szükségszerűen maga után vonhat biztonsági problémákat is. Éppen úgy, mint az önjáró járművek esetében, a különböző készülékek közötti kommunikáció egy része valószínűleg védtelen hálózatokon zajlik majd, ez pedig a továbbított adatokkal kapcsolatos visszaélésekre ad lehetőséget. Több más iparági biztonsági szakértőhöz hasonlóan a Google fejlesztője is attól tart, hogy több bizalmas információ is ki fog szivárogni, mielőtt a gyártók komolyan vennék a megfelelő biztonsági háló kiépítését.

Forrás: ReadWrite