Már a kőművesek munkáját is átvehetik a robotok

Már a kőművesek munkáját is átvehetik a robotok

Már a kőművesek munkáját is átvehetik a robotok

gyártás

5 perc

Az innovatív technológiával már a téglaházak építése sem kell, hogy olyan sokáig tartson.

A Construction Robotics SAM elnevezésű fejlesztése meggyőző precizitással és gyorsasággal dolgozik. A 3D-nyomtatáshoz hasonlóan csak be kell táplálni a rendszerébe a ház pontos tervét, majd az adagolójába tenni a téglát és a habarcsot – számolt be róla a HVG Tech rovata.

Innentől kezdve a szerkezet kerekeken gurulva végigmegy a fal mentén, előre behabarcsozza a téglák egyik oldalát, és sorban elhelyezi őket. Működése nem váltja ki egy az egyben a kőművesek teljes munkáját, hiszen a gépi építés után az ő feladatuk eltávolítani a felesleget a téglák közül, valamint a kényesebb helyeken továbbra is emberi munkaerő szükséges a téglák pontos elhelyezéséhez.

A kisebb berendezés mellett léteznek sokkal nagyobb szabású fejlesztések is. Az ausztrál Fastbrick Robotics tervei szerint egy nagyjából teherautónyi méretű modell már nem habarccsal, hanem sokkal jobb hang- és hőszigetelést lehetővé tévő ragasztóval rétegenként építhetné fel a házakat, a 3D-nyomtatók működéséhez hasonlóan.

Ez a terv még egyelőre csak prototípusként létezik, azonban annak elterjedéséig a kisebb változat is jelentősen meggyorsíthatja az építkezést, hiszen egy óra alatt akár 1000 téglát is le tud pakolni, ez nagyjából háromszorosa annak, amire egy ember képes.