Távolról is átláthat a tartályok falán
Távolról is átláthat a tartályok falán
2015. február 16.
A machine-to-machine technológia erőssége, hogy a cégek távolról is követhetik, mi történik a járműveikkel, gépeikkel, eszközeikkel, de akár a veszélyes anyagokat tartalmazó tartályaikba is még pontosabban beleláthatnak. A telemetrikus tartálymérés ugyanis növelheti az előállítás és tárolás hatékonyságát, illetve mérsékelheti a karbantartási költségeket.
A veszélyes kémiai anyagok tárolását vagy a szennyvíztisztítást általában a nagyvárosoktól és egyéb lakott területekről megfelelő távolságra végzik a megbízott cégek. Ez viszont számukra további költségnövekedéssel jár, ami például infokommunikációs szempontból a megfelelő adatkapcsolat kiépítését is magában foglalja.
Hogyan működnek a telemetrikus tartálymérők?
Az eszközök a telepítés után nagyjából perceken belül már használhatóak. A kisméretű készülékek ezután (az esetek többségében ultrahang segítségével) belelátnak a tartályba, és részletes adatokat gyűjtenek annak tartalmáról, mint például a belső nyomás, pontos összetétel és természetesen a mennyiség. Ezeket az információkat pedig költséghatékonyan a mobilhálózatokon keresztül küldik a központi számítógépnek.
Maguk az eszközök működhetnek napelemmel vagy belső akkumulátor segítségével. Ez utóbbinál fontos funkció, hogy a berendezés megfelelő időben értesítést küldjön az akkumulátor merüléséről. Az energiatakarékosságot és a küldött adatmennyiség optimalizálását segíti, hogy eldönthető: a vállalkozás folyamatosan vagy kisebb-nagyobb időközönként szeretné megkapni a mérési eredményeket.
Milyen előnyöket jelent még az M2M?
A machine-to-machine, gépek közötti megoldások olyan lehetőségeket biztosítanak a cégeknek, amelyek korábban nem, vagy csak hatalmas költségekkel voltak elérhetők. A tartályok esetében például biztosítja, hogy az adott vállalkozás minden egyes eszközről folyamatosan kapjon részletes adatokat. Ezek kiértékelésével, elemzésével pedig költségszinten is számottevő előnyhöz juthat a társaság. Például az újratöltések útvonalait hatékonyabbá és rövidebbé teheti, de a működési kiadások csökkentése mellett a leállási idők is rövidülhetnek, pontosabbá válhat a karbantartás, ellenőrzés, hiszen a tartályok meghibásodásáról, a szivárgásokról vagy az esetleges lopásokról is azonnal értesülhet a vállalkozás.
További cikkek a témában
E-útdíjtól a veszélyes áruk szállításáig – Így segít az M2M az utakon
