Tiszaújvárosban is épül az Ipari Dolgok Internete

Tiszaújvárosban is épül az Ipari Dolgok Internete

Tiszaújvárosban is épül az Ipari Dolgok Internete

gyártás

2 perc

Az Internet of Things ma már nem a science fiction világa: a vezeték nélkül kommunikáló intelligens eszközök nemcsak a mindennapi életünket könnyítik meg, de hatalmas előnyhöz juttatják az ipari szereplőket is.

Az Ipari Dolgok Internetében (IIoT) vagy szakmai körökben Industry 4.0-nak is nevezett jövőképben az intelligens eszközök az ipari rendszerek és folyamatok minden egyes lépcsőjében fontos információkat szolgáltatnak, ezáltal áramvonalasítva a termelési és logisztikai folyamatokat. A döntéshozóknak így akár másodpercre kész információ áll a rendelkezésére, ennek köszönhetően pedig minimalizálhatóak a veszteségek és tervezhetőbbé válik a cégek, üzemek működése.

De mit is jelent mindez a gyakorlatban?

Ahogy a Jabil gyártással foglalkozó cég közleményében saját példájukkal illusztrálja, a kiterjedt logisztikai hálózatok felügyelete önmagában is nehéz feladat. De mi történik, ha az ellátói lánc valamely állomásán probléma adódik? Vegyünk például egy reptéri sztrájkot egy nagyobb városban, amelyből a cég egyik ügyfele rendszeresen szállít. 

A logisztikát felügyelő rendszer a rendelkezésére álló adatok alapján megállapítja, hogy a teljesítés emiatt két napot csúszik. Megfelelő további adatforrások becsatornázásával ugyanez a rendszer pillanatok alatt képes felmérni, hogy a várható késések ellensúlyozása érdekében mely termelési folyamatokat kell felgyorsítani. 

Ideális esetben a rendszer működésének eredményeként az ügyfelek nem is fognak tudni róla, hogy bármilyen probléma felmerült, mivel az információk valós idejű feldolgozásának köszönhetően a társaság rendkívül gyorsan képes reagálni és elejét venni a termelés fennakadásának. 

A McKinsey Global Institute tavaly júniusi felmérése szerint az IIoT-fejlesztések gazdasági hatása 2025-ig mintegy 3,7 billió dollárt tesz ki globálisan. Az Accenture vonatkozó felmérése szerint pedig a technológia bevezetése mintegy 14,2 billió dollárnyi növekedést jelent a világgazdaság számára a következő 15 évben. A Jabil Magyarországon 2000 óta van jelen, ekkor nyílt meg a tiszaújvárosi gyáregység, ahol ma több mint 4100 főt foglalkoztatnak. A vállalat egyik legfőbb területe az ipari folyamatokat áramvonalasító IIoT-technológiák fejlesztése.

A cég anyavállalatát, a Jabil Circuit Inc.-t 1966-ban alapították Detroitban. A társaság kezdetben autóipari beszállítóként működött, tevékenységének körét az 1970-es években kezdte el növelni. A vállalat jelenleg 28 országban 100 gyáregységgel rendelkezik.