Új „nyelven” beszélgetnek az eszközök

Új „nyelven” beszélgetnek az eszközök

Új „nyelven” beszélgetnek az eszközök

gyártás

2 perc

A különféle alkalmazásoknak köszönhetően az okostelefon manapság a cipőtől kezdve a hűtőszekrényig gyakorlatilag bármivel összekapcsolható, többnyire Bluetooth segítségével. Egy új kutatás most megmutatta, hogyan lehet a WiFi és a Bluetooth jeleket felcserélni.

A Washingtoni Egyetem mérnökei olyan innovatív módszert fejlesztettek ki, melynek révén a különféle gyógyászati segédeszközök – például a kontaktlencsék és az agyi implantátumok – képesek jelzéseket küldeni az okostelefonoknak. Az új technológia a kevesebb erőforrást igénylő Bluetooth-jeleket alakítja WiFi-jelekké, így képes adatátvitelre a közelben található mobileszközökkel, például okosórákkal.

Az interscatter elnevezésű megoldás egy meglévő – úgynevezett backscatter – technológián alapul, melynek lényege, hogy az eszközök a vett jelek visszaverésével kommunikálnak. Az új módszer is hasonló módon működik, azzal a különbséggel, hogy segítségével különböző technológiák közötti kommunikáció valósítható meg, így lehetővé teszi a Bluetooth és WiFi jelek „párbeszédét”.

A kutatók szerint ennek révén például akár már a kontaktlencsék is adatokat küldhetnének más eszközöknek. Ez azért is nagy szó, mert az adatok WiFi-n keresztül történő elküldése túl sok energiát emésztett volna fel az apró méretű tárgyak esetén. A fejlesztés során a mérnökök miniatürizált antennával ellátott lencsét alkottak, amely képes volt „venni” az okosórából érkező Bluetooth-jelet, majd átalakítani azt olyan WiFi-jellé, amelyet egy másik készülék képes „beolvasni”.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ennek segítségével ellenőrizni lehetne például a beteg vércukorszintjét a könny összetétele alapján, így a vércukorszint csökkenése esetén az okoslencse figyelmeztetést küldhetne az előre megadott kontaktszemély telefonjára. A kutatók szerint pedig ezzel a módszerrel akár az agyimplantátumokból küldött adatok is továbbíthatók lennének, ennek révén pedig hamarabb visszanyerhető lenne a mozgás ideiglenes bénulás esetén.

Sőt, hosszabb távon akár a bankkártyák közötti információcsere is megoldható lenne ezzel a módszerrel, így például egy számlák közti átutaláshoz elegendő lenne egyszerűen odatartani a két bankkártyát az okostelefonhoz. Az természetesen már más kérdés, hogy a felhasználókat hogyan lehet majd meggyőzni arról, hogy mindez teljesen biztonságos és kockázatmentes.

Forrás: LiveScience.com