Üzleti informatika: célkeresztben a Dolgok Internete

Üzleti informatika: célkeresztben a Dolgok Internete

Üzleti informatika: célkeresztben a Dolgok Internete

gyártás

3 perc

A vállalati IT-piacon a technológiai trendek közül egyre inkább megkerülhetetlenné válik a dolgok internete, vagyis az Internet of Things.

Az IoT a világhálón keresztül eszközöket és használati tárgyakat kapcsol össze: ezáltal okossá válhatnak a gépek, háztartási készülékek, karórák, járművek, ajtók, termosztátok, de akár még a ruhák is. Az IoT-technológia nemcsak egymással kapcsolja össze a „dolgokat”, hanem az adatközpontokban és a felhőben található alkalmazásokkal is – összegzi az Avnet Technology Solutions.

A Dolgok Internete lesz a jövő nagy dobása

A csatlakoztatott (connected) eszközök és a belőlük felépülő hálózatok számának növekedésével, az IT-szolgáltatók olyan új technológiákat nyújthatnak a magánembereknek és a cégeknek, szervezeteknek, amelyek egyszerűbbé, mégis információ- és élménygazdagabbá tehetik az életet, illetve hatékonyabbá válhat a vállalkozások működése is.

Egészségügytől a gyártásmenedzsmentig

Az eszközök összekapcsolásából fakadó előnyök szinte az élet minden területén kihasználhatóak, legyen szó logisztikáról, biztonságtechnikáról, fizetési megoldásokról, egészségügyről vagy akár a gyártásmenedzsmentről.

Big Data: tömeges adatelemzés

A tárgyak közötti adatforgalom, illetve az így születő óriási mennyiségű adat hatalmas tárhelyeket igényel, illetve olyan szoftvereket, amelyekkel az információk gyorsan és hatékonyan menedzselhetőek. Kiemelt tényező a megfelelő biztonság, illetve olyan platform is szükséges, amely analitikus modellezéssel az adatokból előrejelzéseket készít.

Nem szabad félvállról venni a Big Data jelentőségét

Az Avnet összegzésében hozzáteszi: szerte az EMEA (Európa, Közel-Kelet és Afrika) régióban, a kutató- és elemző intézetek szakértői hatalmas növekedésre számítanak az IoT terjedésében, illetve a hálózatba bevont eszközök számában is. A Gartner előrejelzése szerint 2020-ra ezen eszközök száma eléri a 25 milliárdot. 

Újratervezés

Az IoT terjedése gyökeresen megváltoztatja a számítógépes hálózatokra és adatközpontokra vonatkozó követelményeket is. Felmerül a kérdés, hogy mit is jelent egy adatközpont esetében, ha a mai 30 000 kliens (csatlakoztatott eszköz) helyett holnap talán több milliót kell kezelnie és kiszolgálnia?

A Dolgok Internete teljesen megváltoztatja az adatközpont és a hálózat számára szükséges infrastruktúrát. Ma még aligha léteznek azok a biztonsági rendszerek és szoftverek, amelyekkel ilyen méretű hálózatokat kezelni lehet. 

Az informatikai forgalmazók és szolgáltatók feladata kettős: egyrészt fel kell hívniuk partnereik figyelmét az IoT-ben rejlő üzleti potenciálra, másrészt fel kell készíteniük őket infrastruktúrájuk fejlesztésére is. Olyan robusztus megoldások kialakítására lesz szükség a jövőben, amelyek kiszolgálhatják az ekkora rendszereket hálózatkezelés, biztonság, adatelemzés és a többi kapcsolódó területen is.