Veszély és biztonság: Mit tud a személyi nyomkövetés?
Veszély és biztonság: Mit tud a személyi nyomkövetés?
2015. március 26.
A sci-fi filmek után akár a valóságban is elképzelhető, hogy a jövőben minden egyes ember rendelkezik majd személyi nyomkövetővel. Szanyi Gábor, az M2M Rendszerház Kft. szakértője ugyanakkor bízik benne, hogy a GPS-alapú nyomkövetési megoldások elsősorban személyvédelmi okokból válnak majd elterjedtté, és nem az emberek megfigyelése lesz az alapvető cél.
A teljes adást itt hallgathatja meg:
Bár manapság a személyi nyomkövetés még „mostohagyermeknek” számít abból a szempontból, hogy sokkal kevesebb szó esik róla, mint a gépjárművek és autóflották követésének fontosságáról, azonban ez a fejlesztési irány is döntően befolyásolhatja majd a mindennapokat.
A modern személyi nyomkövető rendszerek alapvetően három pillérre épülnek – mondta a szakértő a M2M Zóna műsorban. A megoldások központi eleme a GPS-technológiával működő, SIM kártyával ellátott nyomkövető készülék. Az eszköz a tartózkodási helyre, illetve a riasztásokra vonatkozó adatokat mobilhálózaton keresztül továbbítja egy szerverre, ahol külön felületen lehet megjeleníteni a beérkező információkat. A rendszert a megoldáshoz kapcsolódó személyvédelmi és távfelügyeleti szolgáltatás teszi teljessé, amely vészhelyzetben a megfigyelt ember számára biztosíthat gyors, szakszerű segítséget.
Szanyi Gábor hozzátette: a legkorszerűbb berendezéseket – azon túl, hogy a személy pontos pozíciójára vonatkozó adatokat közvetítenek – számos extra funkcióval is ellátták. Rengeteg készüléken található például pánikgomb. Az eszközök automatikusan is riaszthatják a központot, ha a beépített giroszkóp érzékeli, hogy a megfigyelt személy elesett vagy huzamosabb ideig nem mozdul meg. Ez szerinte kifejezetten hasznos lehet egyedül dolgozó munkavállalók, mint például hatalmas raktárokban éjszaka egyedül dolgozó árufeltöltők számára.
A személyi nyomkövető eszközök segítségével a szülők és tanárok figyelemmel kísérhetik a gyermekek mozgását a városban, az iskola területén vagy a kirándulások alkalmával. A készülékek emellett támogathatják az extrém sportolók, illetve a veszélyes munkát végzők biztonságát. Az is előfordulhat, hogy például egy járőrszolgálatnak igazolnia kell a megbízója felé, hogy óránként körbement a megfigyelt területen. Ebben az esetben az eszköz által begyűjtött adatok alapján időbélyeggel ellátott igazolás készülhet a teljesítésről. A személyi nyomkövetés legismertebb területe napjainkban minden bizonnyal az idősek és betegek felügyelete.
Hallgassa meg az interjút!