Szárnyakat kapnak Ázsiában a drónok

Szárnyakat kapnak Ázsiában a drónok

Szárnyakat kapnak Ázsiában a drónok

kereskedelem

2 perc

Miközben az Egyesült Államok csak nagyon megfontolt lépésekkel halad előre a drónok engedélyezését illetően, néhány ázsiai állam a fejlesztések kellős közepébe vágva már lehetővé teszi a kvadrokopterek kormányzati, illetve kereskedelmi alkalmazását is.

A repülő eszközök tehát megkezdték hódító körútjukat a kontinensen, ahol egyebek közt hozzájárulnak a környezetszennyezés felderítéséhez, segítenek a tömegmozgatásban vagy akár a rendőrségi nyomozások során. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány példát a távirányítású repülő járművek (UAV – unmanned aerial vehicle) használatára és szabályozására vonatkozóan az érintett ázsiai országokban:

Kína

A robotrepülők a környezetvédelmi minisztérium munkáját is segítik: megfigyelés alatt tartják a helyi cégeket, hogy betartják-e a szaktárca környezetszennyezés visszaszorítására vonatkozó irányelveit. Ennek köszönhetően máris számos olyan vállalkozás „bukott le” Hopej tartományban, amely megsértette az előírásokat. A repülő járműveket azóta a kínai fővárosban, Pekingben valamint más tartományokban – például Tiencsinben – is elkezdték tesztelni.

A kormányzati célokra használt drónok a helyi rendfenntartó erők számára is hasznosnak bizonyulnak. A kvadrokopterekre felszerelt nagy felbontású, hőképek készítésére is alkalmas kamera, illetve az infravörös és lézerszkennerek kombinációja ugyanis lehetővé teszi, hogy a rendőrök éjszaka is megfigyelés alatt tarthassák az utcákat, garantálva a járókelők biztonságát.

Újabb rekordra hajt a drónokat gyártó DJI >>A kínai DJI, a világ legnagyobb drónokat gyártója eközben arra készül, hogy több százmillió dollárt gyűjtsön össze egy új finanszírozási forduló keretében. A pótlólagos tőkeinjekciónak köszönhetően a sencseni székhelyű cég értéke megközelíthetné a 10 milliárd dollárt. Ha a befektetőkkel folytatott tárgyalások sikerrel zárulnak, a DJI lenne messze a legjelentősebb cég a kvadrokoptereket forgalmazó cégek sorában. A társaság egyébként pont ebben a hónapban lépett piacra a „Phantom” névre keresztelt kamerás drónjai legújabb modelljeivel.

Szingapúr

Idén a szingapúri éttermekbe és bárokba betérő vendégeket már repülő drónok várhatják az asztaloknál. A távol-keleti országban ugyanis egyre nagyobb erőkkel próbálják népszerűsíteni a munkafolyamatok automatizálását, a kormány ennek jegyében például adókedvezményt biztosít azoknak a cégeknek, amelyek üzleti célokra használják a repülő járműveket. Szingapúrban egyébként is hosszú ideje gondot okoz az új alkalmazottak felvétele a vendéglátóiparban, kevés a megfelelően képzett szakember. Az éttermek tulajdonosainak tehát segítséget jelenthet, hogyha egyfajta „intelligens felszolgálóként” a drónok viszik ki az asztalokhoz a megrendelt koktélokat és sajttálakat.

A helyi hatóságok emellett már gőzerővel dolgoznak azokon a jogszabályokon, amelyek lehetővé teszik a kis méretű repülő szerkezetek közbiztonsági, valamint polgári használatát. Ennek keretében a szingapúri Polgári Légi Közlekedési Hatóság és a rendőrség is frissítette az utóbbi időben az UAV-k alkalmazására vonatkozó előírásait. Ez azt jelenti, hogy júniustól kezdve csak akkor kell külön engedélyt kérni a drónok használatára, hogyha a súlyuk meghaladja a 7 kilogrammot, vagy ha valamilyen kémiai anyagot bocsátanak ki, de természetesen lesznek még más megszorítások is. Cikkünk folytatásában Indiában, Japánban és Malajziában is megnézzük a „drónhelyzetet”.

Forrás: Cnet.com