A drónok is beszállnának a malária elleni küzdelembe

Kapcsolódó cikkek

A drónok is beszállnának a malária elleni küzdelembe

A drónok is beszállnának a malária elleni küzdelembe

közszolgáltatás

2 perc

A repülő szerkezetek felvételeit elemző képfelismerő technológia akár a trópusi betegségekkel szemben is segíthet, így például hatékonyabbá válnának a célzott rovarirtások.

Afrika, Dél-Amerika és Ázsia trópusi vidékein évi 300-350 millió közé tehető az éves maláriás megbetegedések száma, ezek közül több mint egymillió halálos kimenetelű. Tekintve, hogy a betegséget a mocsári szúnyogfajták terjesztik, a tüneteket enyhítő gyógyszereken túl a hatékony rovarirtás is sokat tehet a fertőzések csökkentéséért.

Precíziós célzás

Emberéleteket menthetnek a drónok

Az irtást nehezíti, hogy ugyan léteznek nagyon hatékony vegyszerek, ezek még mindig nagyon drágák, így a legtöbb esetben anyagilag kivitelezhetetlen, hogy egyszerre nagy területeket permetezzenek be velük. Mindennél nagyobb a szükség tehát az olyan megoldásokra, melyek segíthetnek előre kideríteni, hol szaporodhatnak el ezek a szúnyogfajták. Épp ezen dolgozik a walesi Aberystwyth Egyetem és a tanzániai Zanzibár Maláriairtó Projekt.

A kutatók piaci forgalomban megvásárolható drónokat használtak (egész pontosan a DJI Phatnomjainak harmadik generációs változatát), melyekkel akár húsz perc alatt körberepülhetnek egy rizsföld felett. Egy délután alatt ki lehet elemezni a felvételeket, melyekből kiderül, hol gyűlt össze nagyobb tócsákba a víz – ezek jelentik a szúnyogok kedvenc tenyészhelyét. Ez után a rovarirtók már célzottan ezeken a területeken szórhatják szét a vegyszereket.

Egyelőre felmerültek aggályok, hogy a repülő szerkezetek megzavarhatják a helyi vadon élő állatok életét, vagy esetleg a közelben élők személyiségi jogait is sérthetik a felvételek. A szakértők azonban remélik, hogy idővel mindenki hozzászokik majd a drónok látványához, körültekintő használattal pedig elkerülhető lehet a természet felesleges megzavarása is. A drónok használatának lehetnek hátulütői, de érdemes mérlegelni mellette azt is, hogy a sikeres repüléseknek köszönhetően egyes területeken mérsékelhető a szúnyogok száma, és ezáltal a betegség lokális visszaszorítását is remélik. Mindez a korábbinál olcsóbban és kevesebb idő befektetésével lenne megoldható.

Forrás: Engadget