Az egészségügyön és oktatáson a digitális világ szeme

Az egészségügyön és oktatáson a digitális világ szeme

Az egészségügyön és oktatáson a digitális világ szeme

közszolgáltatás

3 perc

A digitális technológiák forradalmi változásokat indíthatnak el az egészségügy és a közoktatás területén, amihez a szakembereknek és az állami szférának is igazodnia kell.

A digitális platformok terjedésének köszönhetően a világ gyorsan változik. A média valamennyi területén – legyen szó újságokról, könyvkiadásról, TV-ről, rádióról, filmekről vagy zenéről – a szervezeteket a hagyományos működési modellekre korlátozó falak omladozni látszanak. Annak ellenére, hogy haladni kell a korral, számos szakértő és cég továbbra is viaskodik a digitális gazdaság gondolatával és megkérdőjelezi annak jótékony hatását – vagy rosszabb esetben egyáltalán nincs is tudatában az elérhető előnyöknek. Sokszor előfordul, hogy a fogyasztók például már jóval előrébb járnak a lemaradóban lévő vállalatoknál. Ez alól az állami szféra sem kivétel; ennek klasszikus példája az egészségügy és a közoktatás területe.

Az országok világszerte a GDP tetemes hányadát költik az egészségügyre. Az új technológiák emelik a várható életkort, egyben javítják az életminőséget. Ennek költségei azonban számottevőek, és ezt a kormányoknak elég nehéz kipréselniük a költségvetésből. A BuddeComm távközlési trendeket kutató cég úgy értékeli, hogy az egészségügyi szolgáltatások viszont alacsony szinten ragadnak meg, ha a szektor nem karolja fel az e-Health megoldásokat. Azok az országok, amelyek késlekednek a szélessávú infrastruktúra kiépítésével, nem kizárólag távközlési problémákkal, de egészségügyi krízishelyzettel is szembesülhetnek.

Képzelt beteg: mi állja útját a digitális egészségügynek? >>A Market Research Reports kutatóvállalat tanulmánya viszont rávilágít, hogy a digitális megújulásban élen járó államokban a gyógyítás során az elektronikus megoldások egyre több előnyét élvezik a szakemberek, ráadásul jóval elérhetőbb árakon. Az egyre gyorsabb vezeték nélküli hálózatoknak köszönhetően nagyot tarolhatnak az e-Health-hez kapcsolódó okostelefonos alkalmazások, amelyek valamennyi felhasználó hasznára válnak. A digitális megújulásnak köszönhetően az összes egészségügyi kiadás 10-20 százalékát lehet lefaragni.   

Robotok lépnek katedrára egy magániskolában >>Az oktatás a másik olyan terület, ahol a digitális gazdaság létfontosságú szerepet játszik. Az új informatikai és távközlési technológiák használata valószínűleg ugrásszerűen megnő a jövőben a nagy sebességű, szélessávú internetkapcsolat térhódításával párhuzamosan. Ezzel egyidejűleg a távoktatást is lehetővé tévő internetes szolgáltatások által kínált funkciók is egyre színesebbek lesznek majd a következő évtized során – vetíti előre a Market Research Reports kutatása.

Az okostelefonok és egyéb mobileszközök elterjedése azt vonja maga után, hogy a fogyasztók a felhasználás új útjait térképezik fel, és sokszor saját világuk digitális kiterjesztéseként tekintenek ezekre a készülékekre. Az egészségügy és az oktatás esetében is rengeteg új lehetőséget jelenthetnek ezek a modern technológiák.

Kétség sem férhet hozzá, hogy a jövő alakításában mekkora szerepe lesz ennek a mini digitális forradalomnak, amely gyökeresen átalakította az emberek gondolkodását és környezetével való kapcsolatát. A mobileszközök és a különböző alkalmazások fokozhatják a teljesítményt, oktató funkciót tölthetnek be, valós idejű egészségügyi terápiát és az orvosi leletek tárolását is biztosítva.   

A digitális világ kiépülésének kulcsa a gépek közötti kommunikáció, illetve a nagy mennyiségű adathalmaz („Big Data”) kezelése lehet. Bár kétségtelen tény, hogy az érdeklődés rendkívüli az M2M-piac iránt, de egyelőre csupán a felszínt kapargatják a vállalatok. Rengeteg fejlesztés ráadásul észrevétlenül el is tűnik a süllyesztőben. A Big Data-t pedig továbbra is komoly adatvédelmi és biztonsági aggályok övezik. A cégeknek ugyanis egyre kevésbé lehet arra rálátásuk, hogy a létrejövő hatalmas mennyiségű információ egy adott pillanatban hol is található meg, és hogyan lehet kellően körültekintően kezelni.  

Forrás: Digital Journal