Hogyan is kell elképzelni egy okosvárost?

Hogyan is kell elképzelni egy okosvárost?

Hogyan is kell elképzelni egy okosvárost?

közszolgáltatás

1 perc

Akik a technológiai híreket olvassák, bizonyára hallottak már a smart city kifejezésről, de közülük sokan talán nem is értik, miből is áll pontosan az, ha egy település intelligenssé válik.

Dőljön hátra, és képzeljen el egy olyan várost, ahol automatizált, vezeték nélkül kommunikáló szenzorok gyűjtik az adatokat valamennyi folyamatról, legyen szó a közművek felhasználásáról, a légszennyezettségről vagy a forgalom mennyiségéről. Ezeket a méréseket csokorba szedve teljes képet lehet kapni a város működéséről és biztosítani az erőforrások optimális felhasználását. 

A döntéshozók közé tartozhatnak azok a lakosok, akik elektronikus úton, aktívan részt vesznek a város innovációjának megtervezésében. Ezen képzeletbeli település különlegessége továbbá az is, hogy mesterséges intelligenciával rendelkezik, tehát képes saját magától tanulni, alkalmazkodni és megújulni, hogy ezáltal felgyorsítsa a gazdasági és társadalmi fejlődést. 

Ilyen a jövő okosvárosa – és a megvalósítás közelebb van, mint gondolná. A világ különböző részein számos nagyváros, mint például Szingapúr vagy Barcelona gőzerővel dolgozik azon, hogy adatvezérelt technológiai megoldásokat honosítson meg, hogy ideálissá tegye a helyi erőforrások elosztását.

Az említett két város például egymást váltotta a Juniper Research smart city felmérésének első helyén, amelyben nemcsak az automatizált folyamatok elterjedtségét veszik figyelembe, hanem egyebek közt fontos tényező a környezettudatosság és a megspórolt energia mennyisége is. 

Ezzel szemben sok ország, például Ausztrália ismég csak most teszi meg az első lépéseket ezen az úton. Geoff Mulgan nemzetközi szakértő szerint a legnépesebb város, Sydney „egy kicsit le van maradva”, bár Melbourne-ben és a főváros Adelaide-ben már egyre több konkrét megoldás előkészítésébe kezdtek bele.

Az okosvárosok kialakítását elsősorban az internetes kapcsolat szélesebb körű kiépítése fémjelzi. Ahhoz, hogy a digitális átállás igazán gyümölcsöző legyen, fontos az adatokban és a készülékek egymáshoz csatlakozásában rejlő lehetőségeknek a maximális kiaknázása speciális célokra, hogy minden város a lehető legtöbbet hozhassa ki a digitális innovációból. 

Forrás: The Australian.com.au