Így is élhetőbbé tehetőek a városok

Így is élhetőbbé tehetőek a városok

Így is élhetőbbé tehetőek a városok

közszolgáltatás

2 perc

Az okosvárosok iránti érdeklődés világszerte folyamatosan növekszik mind az önkormányzatok, mind pedig a technológiai partnerek részéről. Az ilyen típusú fejlesztések nemcsak a költségeket csökkenthetik, de növelhetik az életszínvonalat és biztonságos életteret is kínálnak.

Napjainkban egyre nagyobb figyelem kíséri az okoseszközökkel kapcsolatos híreket. A technikai fejlődés egyik leglátványosabb része a vezeték nélküli kommunikáció és a Dolgok Internete (Internet of Things, IoT). Miközben a legtöbb hír arra koncentrál, hogy bemutassa a fogyasztók számára legérdekesebbnek tűnő, nem ritkán kifejezetten szórakoztatási céllal létrejövő termékeket, a háttérben olyan újítások is léteznek, amelyek bár kevésbé szembeötlőek, de nagyobb hatással lehetnek az emberek mindennapjaira, mint a kütyük összessége. A városok modernizálásával és új technológia bevezetésében szintén óriási potenciál van, és ennek kiaknázásával teljesen átalakulhat a mindenki számára megszokott világ.

Az automatizált eszközökkel és a Dolgok Internetére kötött szenzorokkal ellátott települések sokkal hatékonyabban tudják ellátni azokat a társadalmi, gazdasági funkciókat, amelyekre a bennük élő embereknek és intézményeknek szüksége van. Ráadásul az okosvárosok az intelligens készülékekkel az életminőség javításában is fontos szerepet kaphatnak. 

Az egyik legkézenfekvőbb terület a közlekedésfejlesztés, amelynek fontos részei lehetnek az automatizált tömegközlekedési eszközök. A nagy mennyiségű adatgyűjtés és elemzés, a Big Data pedig abban hozhat további előrelépést, hogy a közlekedés- és forgalomszervezés még hatékonyabbá váljon, és csökkenjen a zsúfoltság a tömegközlekedési járműveken és az utakon. 

A valós idejű adatküldésre képes szenzorok sok más mellett abban is segíthetnek, hogy mind a közlekedési problémák, mind pedig a technikai gondok időben felismerhetőek és szinte azonnal elháríthatóak legyenek.

A biztonság értelemszerűen központi kérdés az automatizált közlekedés esetén is, amelyre számos elképzelés született már. Kevesebb szó esik ugyanakkor arról, hogy mit tehet az okosváros például lakói személyes biztonságáért. A folyamatos információáramlás ugyanis lehetővé teszi az olyan alapvető fontosságú beavatkozásokat, mint a meghibásodott utcai lámpák gyors cseréje, a gázszivárgások elhárítása vagy akár a segítséghívás, ha egy kamera által megfigyelt területen bűntény gyanúja merül fel.

Forrás: LinkedIn Pulse